На Харви Вајнстин нема пак да му се суди


САД- На Харви Вајнстин нема да му се суди за преостанатите три обвиненија, соопшти судот, а претходно обвинителството се откажа од обвиненијата.

Вајнстин минатиот месец беше осуден на дополнителни 16 години затвор за силување на актерката во 2013 година. Одлуката ја донесе судот во Лос Анџелес, каде поротата го прогласи за виновен за силување во декември. Обвиненијата го наведоа неговиот напад на поранешната манекенка и актерка, која на суд се водеше како Н. Н. Силувањето се случило во хотел во Лос Анџелес. Тој веќе отслужува 23-годишна затворска казна за силување и сексуален напад во 2020 година во Њујорк и најверојатно ќе го помине остатокот од својот живот зад решетки. Според ЦДМЕ, тој ги обжалил двете пресуди.

Кон крајот на 2022 година, поротата во Лос Анџелес го прогласи Харви Вајнстин, поранешен најмоќен холивудски филмски продуцент, за виновен за силување неидентификувана жена. Тој, исто така, беше прогласен за виновен за сексуален напад врз жена која беше идентификувана како Џејн До 1 за време на судењето.

Поротниците прогласија дека Вајнстин не е виновен по обвиненијата дека сексуално нападнал друга жена, терапевт за масажа, и не успеал да донесе пресуда за обвиненијата за силување или сексуален напад на две жени, вклучувајќи ја и Џенифер Сибел Њусом, сопругата на гувернерот на Калифорнија, Гевин Њусом. Тој беше ослободен од обвинението за сексуален напад врз жена позната како Џејн До 3.