На граничните премини нема подолги задржувања

На граничните премини, од македонска страна, изутринава нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен.

АМСМ потсетува на воведенеиот привремен режим на сообраќај во летниот период од 01.07. до 31.08. на државните патишта, со кој се забранува движење на тешки товарни возила чија вкупна маса преминува 15 тони, во петок и деновите од викендот, како и во деновите при екстремно високи температури.

Во деновите со екстремно високи температури, забранaта  важи и за деновите од понеделник до четврток во период од 11:00 до 17:00 часот.