На Ѓоковиќ му истекува времето

Ако нашиот тенисер не добие дозвола за влез во САД за ден или два, нема да може да се подготви идеално дури и ако сè оди добро подоцна. За Њујорк да биде во најдобра форма, треба да игра во Синсинати следната недела, но тоа станува се помалку веројатно


Њујорк се подалеку: Новак Ѓоковиќ на „Емпајер стејт билдинг“ по победата на првиот УС Опен во 2011 година

Србија- Надежта умира последна, но постепено. Доколку во наредните ден-два не добие зелено светло за влез во САД, Новак Ѓоковиќ нема да има шанси максимално да се подготви за УС Опен, дури и ако се биде добро подоцна.

Бидејќи ждрепката за Мастерс 1.000 во Синсинати е во петок, а за евентуално да учествува на неа, Новак мора да добие дозвола за влез пред тоа. Откако ќе се извлечат паровите, тогаш ќе биде предоцна.

Шансите владата на САД да се предомисли и да го промени правилото дека невакцинирани странци не можат да влезат во земјата или да му дадат статус на посебен исклучок на Новак се уште не се баш реални, но се додека постојат, односно се додека има е време, се надева Новак, и милиони негови обожаватели ширум светот.

Секако, Ѓоковиќ може да го освои УС Опен дури и ако не игра ниту еден турнир пред него, но тоа никогаш не се случило досега. Новак никогаш не победил на Флешинг Медоус без претходно да ги одигра двата Мастерс 1.000 што му претходат, во Канада и Синсинати, и барем едно финале.

Можно е и српскиот ас следната недела да добие зелено светло да влезе во САД и да побара вајлд-карта за серијата 250 во Винстон-Салем, единствениот турнир пред Грен слем Њујорк, но и тоа не би било идеална подготовка.

Бидејќи УС Опен е физички многу напорен турнир поради високата влажност, а на Новак секако не би му се допаднал доколку треба да игра три недели по ред до евентуалното финале во Њујорк.

Третото сценарио е да дојде во Флешинг без ниту еден меч, а и во тој случај неговиот триумф не би бил невозможна мисија. Ѓоковиќ, на пример, неколку пати го освојуваше Вимблдон без подготвителни турнири, но на бетон е многу потешко.

Зашто, со години на трева, нема нов тенисер кој е способен да освојува титули. Пласманот на Ник Кирјиос во овогодинешното финале е негов блесок од заборав, тој би можел да биде многу поопасен во наредните години, вооружен со неодамнешното искуство, но засега Ѓоковиќ е без конкуренција на трева, а доказ за тоа се четирите последователни титули.

На бетон приказната е поинаква, за скоро сите млади лавови ова е најдобрата подлога и затоа е многу потешко таму да се игра добро, не само без ниту еден подготвителен турнир, туку и без ниту еден натпревар од средината на теренот. 

Даниил Медведев, Саша Зверев, Карлос Алкараз, Андреј Рубљев, Хуберт Хуркач, Камерон Нори, Јаник Синер, Тејлор Фриц, Матео Беретини, Ник Киргиос… сите играат одлично на тврди подлоги и затоа би биле закана за Ѓоковиќ во ситуација кога игра во Њујорк без подготвителен меч беше многу реален.

Нема сомнеж дека сега најважно за Ѓоковиќ е да игра во Њујорк, но би било многу подобро тоа да се случи пред последната минута.

Ѓоковиќ никогаш не победил на УС Опен без да ги одигра двата Мастерс 1.000 што му претходат и да одигра барем едно финале.

2011: Титула во Монтреал, финале во Синсинати, титула на УС Опен

2015: Финале во Монтреал, финале во Синсинати, титула на УС Опен

2018: Осминафинале во Торонто, титула во Синсинати, титула на УС Опен (Политика.рс)