На донаторската конференција собрани 253 милиони евра итна помош за Либан

Домаќин на видео-конференцијата беше францускиот претседател Емануел Макрон (Фото: Ројтерс)

 

ФОРТ БРЕГАНСОН – Итната конференција на донатори по експлозијата во Либан денеска се заложи за помош од 253 милиони евра за брзо хуманитарно закрепнување, соопшти француското претседателство.

Овие заложби нема да бидат условени од политичка или институционална реформа, соопшти канцеларијата на претседателот Емануел Макрон. Беа направени ветувања за подолготрајна поддршка што ќе зависи од промените донесени од властите, соопшти Елисејската палата.

Светските сили ветија дека нема да го изневереат либанскиот народ, додека главниот град Бејрут се опоравува од масивната експлозија во која загинаа 158 лица и уништи големи делови од градот минатиот вторник. Пред експлозијата, Либан веќе беше заглавен во политичка и финансиска криза.

Странските земји бараа транспарентност за тоа како се користи помошта, претпазливи да пишуваат празни проверки на владата за која нејзиниот народ смета дека е длабоко корумпирана. Некои се загрижени за влијанието на Иран преку шиитската група Хезболах.

„Помошта треба да биде навремена, доволна и доследна на потребите на либанскиот народ… и да се доставува директно до либанското население, со најголема ефикасност и транспарентност“, се вели во конечното соопштение.

Макрон, кој го посети Бејрут во четвртокот, беше домаќин на конференцијата преку видео-врска и во своето воведно обраќање ги повика учесниците на државите да ги остават настрана своите разлики и да го поддржат либанскиот народ.

Меѓународниот одговор треба да биде координиран од страна на Обединетите нации во Либан, додаде тој.

Понудата за помош вклучува поддршка за непристрасна, веродостојна и независна истрага за експлозијата. Лутината на јавноста за експлозијата ги натера некои Либанци да повикаат на револт за да ги соборат своите политички лидери.

„Нашата улога е да бидеме во нивна страна“, рече Макрон од летното пребивалиште на француската ривиера.

Претседателот Доналд Трамп на конференцијата изјави дека Соединетите Држави се подготвени да продолжат да даваат помош за да им помогнат на Либанците, соопшти Белата куќа.

„Претседателот повика на смиреност во Либан и ги призна легитимните повици на мирните демонстранти за транспарентност, реформа и одговорност“, се вели во соопштението на Белата куќа.

Експлозијата опфати цели населби, оставајќи 250.000 луѓе бездомници, поткопани бизниси и уништувајќи ги потребните резерви за жито.

Обновата на Бејрут најверојатно ќе бара милијарди долари. Економистите предвидуваат дека експлозијата може да избрише до 25 проценти од БДП на земјата. (Ројтерс)