На Балканот започна циклус на засилени земјотреси

По серијата земјотреси во Хрватска, сеизмолозите предупредуваат дека на Балканот започна циклус на засилени сеизмолошки активности

Силниот земјотрес што ја погоди Хрватска вчера се почувствува и во Србија, БиХ, Црна Гора, Македонија, како и во околните земји. Ова е најголемиот, но само еден во низата земјотреси регистрирани во регионот во изминатиот месец.

Граѓаните од сите делови на Србија вчера почувствуваа како се тресе земјата. Многумина забележаа дека нивниот мебел се движи низ куќата. Снимки од украси на елки кои се нишаат масовно се споделуваа на социјалните мрежи. Во Лазаревац, според локалните медиуми, станарите од зградата на улицата Каражорчева излегле надвор со своите деца затоа што зградата сериозно се тресела.

Силен земјотрес се почувствува во делови на Црна Гора. Земјотрес со јачина од 3,1 степени е регистриран во Северна Македонија во 12,34 часот, недалеку од Штип, а во Република Српска наставата е прекината во сите училишта, а градинките се затворени. Сеизмологот Славица Радовановиќ вели дека земјотресот во Хрватска е уште еден доказ дека започнал циклусот на силни земјотреси на Балканот.

– Треба долго време да се обнови толку силен земјотрес во истиот регион, на пример, Загреб-Петриња. Но, има и други области на Балканскиот полуостров каде немало силни земјотреси многу долго време, а сеизмичката активност пораснала малку – предупредува Радовановиќ за Телеграф.рс и додава дека е тешко да се каже за кое друго жариште ќе станува збор.

– Постојат области во Македонија, Бугарија, Романија, па дури и во источна Србија каде што можат да се случат силни земјотреси, а тоа не се случило многу години – наведува Радовановиќ и додава дека Краjeево и Мионица не се максималните српски земјотреси:

– Нашите најсилни земјотреси се Рудник, Свилајнац и Лазаревац, вели тој.

Земјотресот што ја погоди централна Хрватска во вторникот, со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала, е меѓу најсилните и најразорните во овој дел на светот.Балканот и неговото опкружување од секогаш важеле за сеизмички активно подрачје. Нешто постарите генерации се сеќаваат на земјотресите во раните 1960-ти во Скопје, кон крајот на 1960-тите во Бања Лука, како и во Црна Гора кон крајот на 1970-тите.Силни земјотреси ја тресеа Грција, но и Турција неколку пати во минатото, кои исто така се дел од медитеранско-транс-азискиот сеизмички појас.

Во областа што и припаѓаше на поранешна Југославија, најсилниот земјотрес го погоди црногорскиот брег во 1979 година и беше седум степени според Рихтеровата скала. Скопје беше погодено од земјотрес со јачина од 6,1 степени во 1963 година. Повеќе од илјада луѓе беа убиени, а повеќе од три илјади беа повредени.

Во 1969 година, босанскиот град Бања Лука беше погоден од земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала. Петнаесет лица беа убиени, а над 1.100 беа повредени. Макарска беше потресена на хрватскиот брег во 1962 година, а Имотски пред 20 години од земјотрес од 6,2 степени по Рихтер.

Земјотреси со јачина од пет степени според Рихтеровата скала и малку над нив ги зафатија и Сребреница, Гацко, Јајце,  Бихаќ и други градови.

Најсилниот земјотрес на светот е регистриран во Чиле во 1960 година и бил 9,5 степени според Рихтеровата скала.Земјотресот што ја погоди Јапонија во 2011 година беше со јачина од 8,9 степени според Рихтеровата скала. Ова не е најсилното што се случило на светот, но неговите последици можеби биле меѓу најразорните за целата планета, имајќи предвид дека по земјотресот започна цунами во кој загинаа десетици илјади луѓе, а беше оштетена и нуклеарната централа што предизвика  огромна еколошка катастрофа.