На 31 година почина Џон Камуто, син на легендата на чевлите Винс Камуто

САД– Почина Џон Камуто, поранешен директор за чевлии син на покојната легенда за чевли Винс Камуто. Тој имаше 31 година.

Се верува дека причина за смртта е срцев удар кој го претрпе оваа недела, соопшти семејството.

Камуто, еден од двајцата синови од вториот брак на Винс Камуто, израснал во Гринич, и дипломирал универзитетот Ферфилд. Во тинејџерските години, Џон започна да работи за неговиот татко како службеник за пошта во групата Камуто, со седиште во родниот град на семејството.

Откако со татко му патуваше во Бразил во 2007 година, Џон знаеше дека сака да ги следи стапките на легендата на чевлите. Таткото и синот престојуваа во домот на еден локален сопственик на фабрика неколку дена – и искуството остави траен впечаток кај младиот Камуто.

Винс честопати се чудеше на вроденото чувство за стил на Џон. Тие ја зајакнаа својата длабока врска, а компанијата стана позната по својата семејна култура.

Џон и помогна на групата Камуто да се прошири на меѓународно ниво. Тој исто така разви своја колекција, линија за чевли за жени VC John Camuto.

Во 2015 година, по смртта на неговиот татко, Џон седна во одборот на советниците од групата Камуто преку продажба на бизнисот на ДСВ АД (сега дизајнерски брендови) во 2018 година. По зделката – и по крајот на четири годишен договор за неконкурентно натпреварување – Johnон планираше да оствари други претприемачки цели.

Членовите на семејството и пријателите го запомнија Џон како љубител на забава и дарежлив.

„Беше невозможно да не се насмееме и смееме околу тој. Тој беше оној што сите чекаа да пристигне на семејни празници и беше во центарот на секоја фотографија што ја направивме “, се вели во соопштението на семејството Камуто. „Џон беше светло во целиот наш живот што трагично се изгасна прерано“.

Џон зад себе ја остави мајка си Кристен Скот и братот Кристофер – и другите полубраќата и полусестрите Роберт, Андреа, Филип Камуто и Џејми Скот.