Мрачни прогнози за Сирија доколку се рашири корона вирусот

Светската здравствена организација (СЗО) во неделата соопшти дека не е регистриран случај на нови инфекции со вирусот корона во Сирија, можеби затоа што досега не се направени скоро никакви тестови во земјата погодена од граѓанската војна.

Во неделата вечерта, сепак, сириската влада објави дека е регистрирана првата смрт. Како што изјави министерот за здравство, тоа е збор за личност која потекнува од странство.

Лекарите на Идлиб, интервјуирани од „Зидојче цајтунг“, се согласуваат дека подрачјето под контрола на бунтовниците е целосно неподготвено за можното масовно ширење на вирусот и дека постојната здравствена инфраструктура е очајна.

Северозападниот дел на Сирија е загрозен од острите услови за живот на три милиони бегалци и протерани, пишува Зидојче  цајтунг. Сирискиот здравствен систем е распаднат по девет години граѓанска војна, и ова е особено точно на северот, каде бунтовниците сè уште ја држат моќта во делови од провинцијата Идлиб и во околината на Алепо.

Според ООН, најмалку една третина од бегалците живеат во шатори, градилишта или импровизиран дом, како што се стадиони и простории во општина. Држењето на пропишаното растојание во шатори со дванаесет лица не е можно, а поради недостаток на вода не е можно редовно миење на рацете и туширање. Бидејќи стотици илјади луѓе живеат во бунтовничкиот дел на Идлиб под вакви услови, се очекува драматично ширење на белодробно заболување, изјави Абд ал-Хаким Рамадан, доктор во одделот за здравство во Идлиб, автономна установа за востанија. „Ако има масовна зараза, треба да се очекуваат повеќе од 100.000 смртни случаи, бидејќи немаме средства да го спречиме тоа брзо да се шири“, вели овој доктор.

Покрај тоа, недостасуваат комплети за тестирање, карантински простор, кревети за интензивна нега, апарати за дишење и медицински персонал. Наведувајќи ги информациите од локалните лекари, Њујорк Тајмс објави дека има само 153 апарати за дишење во Идлиб.

Според податоците на локалната невладина организација Виолет, обучени се 40 негуватели и помошен и персонал, но тврдат дека воопшто немаат опрема за тестирање на вируси. Освен во исклучителни случаи, никој досега не е тестиран. Светската здравствена организација вети тестови, кои сè уште не пристигнале.

Како меѓународна организација, сепак, тие прво се обратиле до владата на Башар ал Асад, а според меѓународното право, подрачјето под контрола на бунтовниците не е држава, но сепак е дел од Сирија, пренесува Зидојче цајтунг, повикувајќи се на извори од подрачјето под контрола на бунтовниците. Тие велат дека тоа сигурно нема да биде во интерес на сирискиот режим да им помогне на бунтовниците. И во остатокот на Сирија, кој исто така е уништен, постои ризик од ширење на вирусот корона. Меѓутоа, владата на Асад тврди дека ги извршила првите сто тестови и дека сите биле негативни, но далеку од тоа дека дека немаат причина да бидат исплашени. На страната на сириската армија се борат шиитски полиции од Иран, Авганистан, Пакистан и Либан, а Иран е меѓу земјите кои се најтешко погодени од вирусот.

Сирија во неделата го прекина воздушниот сообраќај во странство. Во исто време, Дамаск го користи стравот од пандемија за да побара укинување на санкциите наметнати од САД и ЕУ. Сојузниците се одговорни за идните жртви на крунисувањето на вирусот, бидејќи санкциите ги загрозија напорите за спречување на пандемијата, соопшти сириското Министерство за надворешни работи.