Мрачна закана на Трамп под планината Рашмор: САД се под опсада на „екстремно левиот фашизам“

Доналд Трамп пред споменикот на американските претседатели на Монт Рашмор (Фото: Ројтерс)

Претседателот на САД ги разгоре тензиите со напад врз „левичарската револуција“ и најави план за национално спомен обележје со статуи на „американските херои“

 

Стоејќи под Монт Рашмор во пресрет на американскиот Ден на независноста, Доналд Трамп организираше пркосно славење на, како што велат критичарите, белата политика на идентитет и предупреди дека историјата на нацијата е под опсада од „екстремнолевичарскиот фашизам“.

Претседателот на САД ја бранеше симболиката на статуи и споменици пред преполна толпа на настан што беше пресметан за да ги разгори тековните поделби на земјата и да ги налути либералните критичари. Имаше малку маски за лице и уште помалку луѓе со боја на сцената или на трибините.

„Нашиот народ е сведок на безмилосна кампања за да ја избрише нашата историја, да ги клевети нашите херои, да ги избрише нашите вредности и да ги индоктринира нашите деца“, рече Трамп. „Лутите толпи се обидуваат да ги урнат статуите на нашите основачи, да ги осквернат нашите најсвети споменици и да рашират бран на насилен криминал во нашите градови“, рече Трамп.

Во обид да го возврати ударот, тој најави изненадувачки извршен налог со кој се формира „Национална градина на американските херои“, огромен парк на отворено со статуи на „најголемите Американци кои некогаш живееле“ – избор што ќе предизвика дебата и контроверзии.

Монт Рашмор во Јужна Дакота ги прикажува бистите на американските претседатели Џорџ Вашингтон, Томас Џеферсон, Теодор Рузвелт и Абрахам Линколн. Вашингтон и Џеферсон имаа во сопственост робови и се соочија со своите наследства откако полициското убиство на афроамериканецот Џорџ Флојд во Минеаполис од бел полицаец на 25 мај предизвика бран протести и беа соборени десетици статуи на Конфедерацијата.

Претседателот не покажа знаци на прифаќање на јавното расположение, туку ископа ров со одговор на „законот и редот“, ветувајќи остри казни за секој што ги вандализира статуите, спротивставувајќи се на измените во воените бази именувани по генералите на Конфедерацијата.

Во петокот Трамп стана првиот претседател по Џорџ Буш Буш во 1991 година, кој присуствуваше на прославата на Денот на независноста на Монт Рашмор. Тој салутираше а неговата сопруга Меланија беше до него додека се свиреше националната химна, а авионите на „Сините ангели“ летаа над нивните глави.

Нема маски, нема социјална дистанца – публиката го слуша говорот на Доналд Трамп (Фото: Ројтерс)

„Овој споменик никогаш нема да биде осквернет“, изјави Трамп, предизвикувајќи големи аплаузи и навивања. „Овие херои никогаш нема да бидат обезличени. Нивното наследство никогаш нема да биде уништено. Нивните достигнувања никогаш нема да бидат заборавени. И планината Рашмор ќе застане засекогаш како вечна почит на нашите прататковци и на нашата слобода“.

„Овој напад врз нашата слобода, нашата прекрасна слобода, мора да биде запрен и ќе биде запрен многу брзо“.

Тој додаде мрачно: „Во нашите училишта, нашите редакции, дури и нашите корпоративни простории, се појавува нов левичарски фашизам кој бара апсолутна верност. Ако не го зборувате неговиот јазик, не ги извршувате неговите ритуали, не ги рецитирате неговите мантри и не ги следите неговите заповеди, тогаш ќе бидете цензурирани, протерани, ставени на црна листа, прогонети и казнети“.

Обраќајќи ѝ се на генерално белата толпа, тој рече: „Тоа нема да ни се случи“.

Трамп додаде: „Да нема грешка, оваа левичарска културна револуција е дизајнирана да ја собори американската револуција“.

Тој објави дека во „Националната градина на американските херои“ ќе има статуи на личности како Фредерик Даглас, Амелија Ерхарт, Бенџамин Френклин, Били Греам, Александар Хамилтон, Томас Џеферсон, Мартин Лутер Кинг, Абрахам Линколн, Роналд Реган, Џеки Робинсон, Антонин Скалија, Хариет Бичер Стоу, Хариет Табман, Букер Т. Вашингтон, Џорџ Вашингтон и Орвил и Вилбур Рајт.

По говорот, Трамп седеше со Меланија за да го гледа огнометот над споменикот, придружуван од патриотска музика и историски читања. Огнометот беше прв од 2009 година заради загриженост за животната средина и стравови од пожар.

Демонстранти блокираа пат што води кон споменикот. Властите се обидуваа да ги придвижат демонстрантите, претежно домородни Американци кои протестираат дека Црните ридови на Јужна Дакота биле земени од припадниците на народот Лакота и забележуваат дека Трамп ја слави американска независност на нивната света земја. Околу 15 демонстранти беа уапсени.

Како и во Оклахома и во Аризона минатиот месец, Трамп одржа настан со голема толпа и покрај препораките на здравствените експерти да избегне големи собири во услови на наплив на случаи на корона вирус кога бројот на заболените достигна повеќе од 50.000 на ден. Има двојно повеќе случаи на Ковид-19 во округот Пенингтон околу планината Рашмор во текот на изминатиот месец.

Во петокот беше објавено дека Кимберли Гилфојле, девојка на синот на претседателот, Доналд Трамп јуниор, има позитивен тест на корона вирусот. Таа отпатува за Јужна Дакота, но не присуствуваше на настанот. (Гардијан)