Можат да ви помогнат во борбата против стареењето: Која риба е најздрава


Сите знаеме дека рибата е здрава за јадење. Полна е со омега 3 масни киселини и затоа треба да ја јадеме најмалку два пати неделно.

Но, дали знаевте дека не сите риби се здрави?

Ви ја пренесуваме листата на 9-те најздрави риби во светот:

1. Атлантскиот лосос: Се вели дека омега 3 масните киселини кои се наоѓаат во црвеното месо на оваа риба можат да влијаат на човечкиот биолошки часовник, што значи дека може да го забави нашето стареење.

2. Зубатица: Оваа сина риба се смета за исклучително корисна за луѓето бидејќи содржи изобилство на фосфор, калиум, калциум, натриум и железо.

3. Атлантска харинга: Оваа риба се смета за помрсна риба, но омега 3 масните киселини што ги содржи се од голема корист за човечкиот кардиоваскуларен систем.

4. Езерската златна рипка е риба која живее во слатки води. Нејзиното месо е речиси подеднакво масно како и месото од лосос, но не се суши кога термички се обработува.

5. Гирис – Аншоа или сардини се вид риба која има толку многу протеини што може да се натпреварува со секое месо. Од друга страна, нејзините калориски вредности се мали. Богата е со витамини и минерали кои му се потребни на човекот за нормално функционирање.

6. Скуша – оваа риба е совршена за секоја диета бидејќи содржи малку калории и само витамини и минерали неопходни за човечкото тело.

7. Пастрмка – Ако јадете пастрмка само еднаш неделно, можете да го намалите холестеролот, да ги зајакнете крвните садови и нервите и да избегнете проблеми со меморијата во староста.

8. Сардина – оваа мала риба добро се апсорбира од човечкото тело и е одличен извор на протеини. Сардините содржат цел комплекс на витамини (А, Б12, Б6, Д) и масло од сардина, кое го намалува холестеролот.

9. Туна – оваа риба е полна со омега 3 и омега 6 масни киселини, што ја прави една од најкорисните риби.