Москва не дозволи марш за Навални и Немцов


Московските власти одбија да дозволат одржување на марш во спомен на опозициските политичари Алексеј Навални и Борис Немцов. Официјалните лица како причина ги наведоа „ограничувањата на Ковид“.

Ова го соопшти Андреј Нечаев, првиот човек на партијата Граѓанска иницијатива која доставила апликација како домаќин на настанот.Политичарот рече дека партијата чека официјално писмено одбивање од надлежните. „Граѓанската иницијатива“ планираше да одржи марш за сеќавање на 2 март.

Претходно во Барнаул властите забранија собир во спомен на Борис Немцов,  а во Новосибирск властите забранија настан во спомен на жртвите на политичката репресија на споменикот во паркот Наримски поради фактот што организаторот наводно бил поврзан со екстремистичката ФБК призната во Русија.

Опозицискиот политичар Борис Немцов беше убиен на 27 февруари 2015 година на мостот Бољшој Московорецки на 100 метри од Кремљ. Тој бил застрелан шест пати во грбот и главата. Инспекторите не ги идентификувале нарачателите на убиството. Секоја година низ Русија се одржуваат собири во спомен на убиениот политичар. Пред забраната за масовни собири за време на пандемијата  илјадници луѓе дојдоа на нив. Во последниве години, властите сè повеќе, под различни изговори, им забрануваат на луѓето да се собираат и да го почитуваат споменот на Немцов.

Руските власти ја објавија смртта на опозицискиот лидер Алексеј Навални на 16 февруари. Според Федералната казнена служба, политичарот, кој отслужувал казна во колонијата на  Поларен волк починал попладнето по прошетка. Неколку дена пред смртта тој по 27-ми пат беше испратен во казнена ќелија со уште построги услови отколку во обичните ќелии.
По веста за смртта на Навални во десетици руски градови, луѓето почнаа да положуваат цвеќе на спонтаните споменици, честопати на градските споменици посветени на жртвите на политичката репресија. 

Во исто време вадата на рускиот претседател Владимир Путин одбива да го предаде телото на опозицискиот политичар Алексеј Навални, бидејќи стравува од масовен излив на тага и поддршка непосредно пред претседателските избори во земјата во март, рече Михаил Ходорковски, водечки руски опозиционер.

„Може да има големи конфронтации во Москва“, рече прогонетиот поранешен нафтен тајкун Ходорковски во интервју за Current Time, мрежата на руски јазик што ја води РСЕ во соработка со Гласот на Америка (ВОА).

„Властите не сакаат луѓето да разберат колку од нив се против Путин. Главната задача на пропагандата на Путин е да ги убеди луѓето дека ако се против Путин, тие се на маргините… Ако луѓето видат дека навистина ги има многу…тогаш ситуацијата може да се промени за неколку секунди“.

Руските власти допрва треба да го предадат телото на Навални на неговото семејство, додека неговата мајка, Људмила Навалнаја, на 22 февруари рече дека ја притискале да одржи приватен погреб „без никакви проштални церемонии“.

Ходорковски рече дека ако семејството на Навални ги отфрли барањата на владата, неговото тело најверојатно нема да биде предадено дури по претседателските избори на 17 март, кои Кремљ се надева дека ќе ги искористи за приказ на национално единство за поддршка на Путин и тековната целосна инвазија на Украина.

Големото покажување на поддршка за Навални би било „многу сериозен сигнал за елитата“, изјави Ходорковски за Current Time.