Москва го призна поразот кај Лиман и ги повлече војниците


Заробени руски војници

 

Откако беа опколени од украинските сили, Русија во саботата ги повлече војниците од источниот украински град што го користеше како логистички центар на фронтот. Тоа е последната победа за украинската контраофанзива која го понижи и налути Кремљ.

Повлекувањето на Русија од Лиман го комплицира нејзиниот меѓународно оцрнет потег за анексија на четири региони на Украина и го отвора патот за украинските трупи потенцијално да притискаат понатаму во територијата за која Москва сега незаконски тврди дека е нејзина.

Борбите доаѓаат во клучен момент во војната на рускиот претседател Владимир Путин. Соочувајќи се со украинските придобивки на бојното поле – што тој го оквалификува како обид оркестриран од САД да ја уништи Русија – Путин оваа недела ги засили своите закани за нуклеарна сила и ја искористи својата најагресивна, антизападна реторика до сега.

Руското Министерство за одбрана тврдеше дека им нанело штета на украинските сили во борбите за задржување на Лиман, но рече дека помалубројните руски војници биле повлечени на поповолни позиции. Руското соопштение дојде набргу откако украинските воздухопловни сили соопштија дека влегле во Лиман, а шефот на кабинетот на украинскиот претседател објави фотографии од истакнато украинско знаме на периферијата на градот.

Лиман, клучен транспортен центар, беше важен јазол во руската линија на фронтот и за копнените комуникации и за логистиката. Лоциран на 160 километри југоисточно од Харков, вториот по големина град во Украина, Лиман се наоѓа во областа Донецк во близина на границата со регионот Луганск, кои Русија ги анектираше во петокот по „гласањето за референдум“ одржано под закана со оружје.

Украинските сили зазедоа огромни делови од територијата во контраофанзивата што започна во септември, кога ги туркаа руските сили од областа Харков и се движеа на исток преку реката Оскил кон Лиман и други стратешки точки.