Мократа кошула на Дарси од „Гордост и предрасуди“ оди на аукција

Сцената со мократа кошула всушност не се најде во книгата на Џејн Остин, но тоа не ја спречи таа да стане еден од најпознатите ТВ моменти на сите времиња


Милиони гледачи ширум светот беа воодушевени од Колин Фирт како господин Дарси, излегувајќи од езеро облечен во мокра кошула во адаптацијата на Би-Би-Си на хит филмот „Гордост и предрасуди“ од 1995 година.

Сега истата кошула се продава и може да достигне цена од 10.000 фунти.

Тоа е еден од повеќе од 60-те костими од филмот и телевизијата кои се на аукција во Лондон во вторник, а целиот приход ќе биде наменет за добротворни цели.

Облеките што ги носат Мадона, Маргот Роби и Џони Деп исто така ќе бидат на аукција.

Сцената со мократа кошула всушност не се најде во книгата на Џејн Остин, но тоа не ја спречи таа да стане еден од најпознатите ТВ моменти на сите времиња.

На него се гледаше г-дин Дарси (Фирт) како оди на импровизиран пливање во неговото приватно езеро, пред да замине во неговата мокра, бела кошула и да налета на неговата љубов, Елизабет Бенет (Џенифер Еле).

Гледачите беа залепени за нивните екрани, а Фирт веднаш се трансформираше во секс симбол.

Сцената е дури и реплицирана на екранот, вклучително и во ТВ серијата Бриџертон и во Дневникот на Бриџит Џонс.

Речиси 30 години подоцна, кошулата – сега сува – ќе се најде на чекан со проценета цена од 7.000 до 10.000 фунти.

Тоа е една од неколкуте кошули што се користеле за време на снимањето. Друга веќе беше продадена на аукција за добротворни цели, а трета останува во архивата Коспроп, изјави аукционерот Кери Тејлор за BBC News.

Други облеки кои се продаваат на аукција вклучуваат балски фустан на Кристијан Диор што го носеше Мадона во Евита, чија цена се проценува до 60.000 фунти, костимот на Дру Баримор во Ever After, и фустанот и тоалетата што ја носеше Мерил Стрип во Жената на францускиот поручник.

На продажба се и костимот на Деп во Sleepy Hollow и костимот на Хит Леџер за маскенбал од Казанова.

Костимите од телевизиските драмски серии, вклучувајќи ги Полдарк, Пики Блиндерс и Опатијата Даунтон, исто така, одат под чеканот.

Целата колекција опфаќа повеќе од 400 години модна историја, со костими кои се движат во стил од фантастична ренесанса до силуети од средината на 20 век.

Тејлор го опиша како „прекрасна можност да поседувате дел од историјата на екранот“, со тоа што сите комбинации ги носеле актерските легенди.

Коспроп ги донираше костимите за поддршка на The Bright Foundation, добротворна организација за уметничко образование со седиште во Хестингс, основана и финансирана од Џон Брајт за да обезбеди креативни искуства за децата и младите луѓе кои се соочуваат со неповолна положба.

„Моето животно дело е посветено на костимографија за филм, ТВ и театар“, рече Брајт. „Моето цврсто верување е дека уметноста и креативноста можат да обликуваат посреќни и поздрави деца и да им овозможат на младите да го достигнат својот целосен потенцијал.

На онлајн аукција, која ќе трае до 10 март, ќе има и искуства поврзани со филмови и ТВ и сувенири од познати личности.