„Многу сладок, многу чувствителен, многу паметен“. Ричард Гир за најстариот син Хомер


Кан- Ричард Гир го пречека Хомер во 2000 година со неговата поранешна сопруга Кери Лоуел. Двојката се венча во 2002 година по неколку години врска и во 2016 година го финализираше нивниот развод. Лоуел е и мајка на ќерката Хана, која ја дели со поранешниот сопруг Грифин Дан.

Ѕвездата на „Pretty Woman“  се прежени со Алехандра Силва (41) во 2018 година. Тие се родители на два сина, Александар (5) и едно 3-годишно дете, чие име не го открија јавно. Силва го дели синот Алберт Фридланд со нејзиниот поранешен сопруг Говинд Фридленд.

Актерот, исто така, претходно беше во брак четири години со Синди Крафорд, иако поранешната двојка немаше деца заедно.

Низ годините, Ричард Гир го чуваше својот личен живот приватен, вклучувајќи ги и децата. Тој не е често фотографиран со својот најстар син и Силва не ги покажува лицата на нивните синови на социјалните мрежи, објавувајќи фотографии направени одзади или снимки каде нивните лица се попречени или заматени.

Ричард Гир и Лоуел го дочекаа своето прво и единствено дете, синот Хомер Џејмс Џигме Гир, на 6 февруари 2000 година во Њујорк, според People.

Најстариот син на актерот го носи името на двајцата членови на нивното семејство. Неговото прво име потекнува од покојниот татко на ѕвездата од „Pretty Woman“, Хомер Гир, додека неговото средно име доаѓа од таткото на ѕвездата од „Закон и ред“, Џејмс Лоуел.

Кога неговиот син имал две години, Ричард Гир се отворил за неговата личност за време на интервјуто за Гардијан во декември 2002 година, нарекувајќи го „радоста на мојот живот“. Тој додаде: „Ја сака музиката, многу брз тркач е, многу паметен. Многу смешен. Брзо научи иронија, што е прекрасна особина за секое човечко суштество“.

Ричард Гир зборуваше за Hindustan Times во март 2015 година за тоа како неговиот син влијае на неговата одлука да прифати одредени улоги.

„Моите филмски одлуки се главно мои, но јас сум многу внимателен да не бидам далеку од мојот син, Хомер Џејмс Џигме Гир, долго време“, објасни тој. „Значи, ако треба долго да отсуствувам, разговарам со него за тоа, и ако има проблем, не го преземам проектот“.

Пред да оди на црвениот тепих на Канскиот филмски фестивал во мај , годинава,  Хомер Гир ретко се појавуваше со својот татко како дете. Тие често беа фотографирани на спортски настани во Њујорк, вклучувајќи ги и игрите за Јенкис и Никс. Во јули 2014 година, Хомер Гир присуствуваше на филмскиот фестивал Грифон во Италија.

За време на интервјуто за Сандеј Тајмс во февруари 2019 година, Ричард Гир го опиша својот најстар син како „многу сладок, многу чувствителен, многу паметен“.

„Тој е попаметен од мене, посилен од мене, побрз од мене, повисок од мене, подобар од мене“, додаде Ричард Гир. „Тој е одличен. Го сакам.”

Што се однесува до неговиот личен живот, Хомер Гир го посетувал училиштето Хакли лоцирано во Таритаун, Њујорк за средно училиште, според неговиот LinkedIn. Посетувал колеџ на Универзитетот Браун, каде што дипломирал во мај 2024 година со диплома за уметности по психологија и визуелна уметност.

Од септември 2022 година, тој исто така работи како истражувачки асистент во лабораторијата за терапевтска невронаука во Школата за јавно здравје на Ivy League.

Во интервјуто за Vanity Fair Spain од март 2024 година, Ричард Гир рече дека Хомер Гир „не го разбира“ нивото на ѕвезда на неговиот татко, додавајќи: „И исто така е многу тешко за него да ме види на екранот бидејќи, дури и ако јас играјте екстремен лик, јас сè уште сум негов татко и тешко му е да влезе во приказната“.

Ричард Гир откри за време на интервјуто дека Хомер Гир почнал да ги следи неговите стапки на повеќе од еден начин, вклучително и истражување на неговите актерски и музички способности.

„Како што се случува, тој штотуку почна да глуми. Тој одеднаш се заинтересира и изгледа дека ужива во тоа“, истакна Ричард Гир. „Тој пишуваше и режира мали филмови, така што ни е заедничко оваа нова работа“.

Ричард Гир исто така рече дека „едно од неговите правила“ е неговите деца да учат како да свират инструмент. Хомер Гир првично го избрал клавирот и почнал да свири како дете.

„Тој студираше две години, а потоа се откажа, но јас инсистирав дека мора да проба нешто друго и тој се префрли на тапани, што исто така не траеше долго“, објасни Ричард Гир. „Меѓутоа, пред неколку години тој почна да свири со својот бенд на колеџ и сега е вокал во панк бенд“.