Мјузиклот за принцезата Дајана на Нетфликс пред Бродвеј

САД– Премиерата на мјузиклот за бракот и разводот на принцезата од Велс, Дајана, прво ќе биде на Нетфликс пред дебито на Бродвеј.

Мјузиклот првично беше закажан за  31 март но откажан кога пандемијата со коронавирусот  зема замав. Сега ќе се постави на сцената без публика во мај 2021 година, но пред тоа на Нетфликс.

Мјузиклот  ќе биде снимен без публика во Longacre Theatre во Њујорк со оригиналната актерска екипа, со Жана де Вал во улогата на Дајана, и со почитување на протоколите. Театрите на Бродвеј остануваат официјално затворени до следната година.

Дајана сега ќе стане првата продукција на Бродвеј што премиерно ќе се претстави на малото платно пред официјалното деби на сцената. Датумот за неговото деби на Netflix допрва треба да биде потврден.

Веста следува по успехот на снимената верзија на Дизни + на Хамилтон, која неодамна беше промовирана на платформата. Според податоците од истражувачката фирма 7Park Data, мјузиклот бил најгледаното парче содржина на која било платформа за стриминг во текот на јули со 37% од нивната големина на примерокот.

Дајана пред да стане принцеза беше учителка во градинка. Откако во 1981 година се омажи за принцот Чарлс постојано беше во фокусот на јавноста. Во текот на бракот во кој се родија принцовите Вилијам и Хари , Дајана се профилира како хуманитарка и модна икона. Почина во тунел во Париз во 1997 година, под неразјаснети околности. Имаше само 36 години.