Митинзите на Трамп поврзани со повеќе од 700 смртни случаи од Ковид-19

Работниот документ на Универзитетот Стенфорд го испитува влијанието на 18 митинзи одржани меѓу 20 јуни и 30 септември

 

Митинзите на претседателот Доналд Трамп меѓу јуни и септември може да предизвикаа околу 30.000 инфекции со корона вирус и повеќе од 700 смртни случаи, покажува новото истражување на економистите од Универзитетот Стенфорд.

Работниот документ, објавен доцна во петокот, го испитува влијанието на 18 митинзи одржани помеѓу 20 јуни и 30 септември со споредување на ширењето на вирусот по секој настан со делови од земјата што не беа домаќини на митинзи. Наодите ги илустрираат ризиците од непочитување на предупредувањата од јавното здравство да се носат маски и да се избегнат големи собири за да се ублажат ризиците од Ковид-19, напишаа авторите – вклучително и Б. Даглас Бернхајм, претседател на одделот за економија во Стенфорд.

„Заедниците во кои се одржаа митинзите на Трамп платија висока цена во однос на болеста и смртта“, напишаа тие. Петнаесет од 18 настани кои се прочуваа се одржаа на отворено.

Трамп привлече критики за продолжување на одржување настани со голема толпа во држави кои доживуваат епидемија. Многумина присутни, вклучително и Трамп, не носеа маски.

Кампањата на Џо Бајден ги искористи наодите во саботата како доказ дека Трамп не ја сфатил сериозно пандемијата на корона вирус. „Тој дури предизвика загуба на стотици животи и предизвика илјадници случаи со митинзите каде има суперширење кои му служат само на неговото сопствено его“, рече портпаролот на Бајден, Ендрју Гејтс.

Поранешниот претседател Барак Обама исто така ја цитираше студијата во саботата за време на гостувањето кај Бајден во Мичиген.

Портпаролот на кампањата за Трамп, Кортни Парела, рече дека на присутните на митинзите им е проверена температурата и им се даваат маски што им е наложено да ги носат. Исто така е предвидено средство за дезинфекција на рацете.

„Американците имаат право да се соберат според Првиот амандман за да го слушнат претседателот на Соединетите држави и ние преземаме силни мерки на претпазливост за нашите настани во кампањата“, рече Парела.