Мит за доручекот кој сите го обожуваат: Мислите дека е здрав, а всушност дебелее


Постојат одредени оброци кои се претпоставува дека се здрави, но всушност содржат многу скриени заситени масти и шеќер, што доведува до зголемување на телесната тежина.

Eден од нив, според експертите, е појадок кој на многумина им е омилен, а тоа е јогурт во комбинација со бобинки, гранола и мед. Овој оброк, објаснуваат тие, е полн со шеќер.

Покрај тоа што е полн со шеќер, јогуртот во оваа комбинација не е храна за полнење. Затоа често се случува желудникот да реагира по таков појадок, бидејќи скокот на гликозата неминовно доведува до пад на шеќерот, предизвикувајќи чувство на летаргија и желба за повеќе шеќер.

Ваквиот појадок веројатно нема да ве држи сити до ручекот, поради што е поголема веројатноста да грицкате во текот на денот и да внесувате непотребни калории.

Наместо ваков појадок, диететичарите советуваат дека е подобро да се одлучите за незасладен полномасно јогурт или јогурт од бадем.

Може да се прелие со свежо овошје и да се попрска со домашна гранола, а експертите предлагаат да додадете и чиа семе за дополнителен внес на влакна.

Гранола баровите исто така, велат тие, изгледаат здрави на прв поглед, но често се полни со шеќер.

„Имаат парчиња овошје, јаткасти плодови, овес и можеби дури и малку темно чоколадо“, започна диететичарот, а потоа објасни:

„Но, кога ќе ги погледнете нивните етикети за да ја прочитате листата на состојки, брзо сфаќате дека многу од нив содржат сируп од пченка со висока фруктоза и хидрогенизирани масла.

Според експертите, сирупот од пченка со висока фруктоза, како и сите додадени шеќери, може да придонесе за зголемување на телесната тежина, дијабетес тип 2, метаболички синдром и срцеви заболувања доколку се консумира секојдневно.

Најбезбедна опција за гранола барови се оние со многу едноставна листа на состојки, како што се незасладено сушено овошје, јајца, цели јаткасти плодови, урми, цели семиња и кокосово масло.