„Мислевме дека ова е само респираторен вирус“

Медицински работник се грижи околу пациент заболен од корона вирус во клиничката болница во Сантијаго, Чиле (Фото: Ројтерс)

Научниците сега откриваат дека Ковид-19 ги напаѓа панкреасот, срецто, црниот дроб, мозокот, бубрезите и други органи. Овој вирус изгледа пострашен од сите други

 

ЧИКАГО – Научниците само што почнаа да ја сфаќаат огромната низа здравствени проблеми предизвикани од новиот корона вирус, од кои некои може да имаат долготрајни ефекти врз пациентите и здравствените системи за наредните години, тврдат лекарите и експертите за заразни болести.

Покрај респираторните проблеми што ги оставаат пациентите да се мачат да земат здив, вирусот што предизвикува Ковид-19 напаѓа многу органски системи, во некои случаи предизвикувајќи катастрофално оштетување.

„Мислевме дека ова е само респираторен вирус. Но излезе дека тој оди по панкреасот. Тој оди по срцето. Тој оди по црниот дроб, мозокот, бубрезите и другите органи. Ние не го ценевме тоа на почетокот“, рече д-р Ерик Топол, кардиолог и директор на институтот во Ла Хола, Калифорнија.

Покрај респираторната болка, пациентите со Ковид-19 можат да доживеат нарушувања на згрутчувањето на крвта што може да доведе до мозочни удари и екстремно воспаление кое напаѓа повеќе органски системи. Вирусот може да предизвика и невролошки компликации кои се движат од главоболка, вртоглавица и губење на вкус или мирис до напади и конфузија.

И закрепнувањето може да биде бавно, нецелосно и скапо, со огромно влијание врз квалитетот на животот.

Широките и разновидни манифестации на Ковид-19 се некој начин уникатни, изјави д-р Садија Кан, кардиолог од Чикаго.

Со грип, луѓето со основни срцеви состојби се исто така изложени на поголем ризик од компликации, рече Кан. Она што изненадува за овој вирус е степенот на компликации што се случуваат надвор од белите дробови.

Електронска микроскопска слика го прикажува Сарс-КоВ-2 (кружни златни предмети), познат и како нов корона вирус, вирус што го предизвикува Ковид-19, излегувајќи од површината на клетки култивирани во лабораторија и изолирани од пациент во САД

Пациентите кои биле во одделот за интензивна нега или на респиратор со недели ќе треба да поминат долго време на рехабилитација за да ја вратат подвижноста и силата.

„Може да потрае и до седум дена за секој ден што сте биле хоспитализирани за да се опорави тој вид на сила“, рече Хан. „Потешко е со постарите и можеби нема да се вратат на исто ниво на функција“.

Додека голем дел од фокусот беше насочен кон малцинството пациенти кои доживуваат тешка болест, лекарите сè повеќе ги бараат потребите на пациентите кои не биле доволно болни за да бараат хоспитализација, но сепак страдаат месеци откако биле заразени.

Студиите само што се во тек за да ги разберат долгорочните ефекти од инфекцијата, им рече на новинарите Џеј Батлер, заменик директор на заразни болести во американските Центри за контрола и превенција на болести.

„Слушаме анегдотски извештаи за луѓе кои имаат постојан замор, останување без здив“, рече Батлер. „Колку долго ќе трае, тешко е да се каже“.

Додека симптомите на корона вирус обично се решаваат за две или три недели, се проценува дека еден од 10 доживуваат пролонгирани симптоми, напиша д-р Хелен Солсбери од Универзитетот во Оксфорд во „Британскиот медицински журнал“ во вторникот.

Солсбери рече дека многу од нејзините пациенти имаат нормални Х-зраци во градите и нема знаци на воспаление, но тие сè уште не се вратени во нормала.

„Ако претходно трчавте пет километри три пати неделно и сега се чувствувате без здив по едно брзо качување по скалите, или ако постојано кашлате и сте премногу исцрпени за да се вратите на работа, тогаш стравот дека можеби нема да го вратите претходното здравје е многу реален, ” таа напиша.

Д-р Игор Коралник, началник на невро-инфективни заболувања од „Северозападна медицина“, ја разгледа сегашната научна литература и откри дека околу половина од пациентите хоспитализирани со Ковид-19 имаат невролошки компликации, како што се вртоглавица, намалена будност, тешкотии во концентрирањето, нарушувања на мирис и вкус, напади, мозочни удари, слабост и болка во мускулите.

Кан гледа паралели со ХИВ, вирусот што предизвикува сида. Голем дел од раниот фокус беше на смртните случаи.

„Во последниве години, ние бевме многу фокусирани на кардиоваскуларните компликации на преживувањето на ХИВ“, рече Кан. (Ројтерс)