Мишел Обама во Смитсонијан: Лимон жолто на Schiaparelli за блескав изглед

САД- Жолтата отсекогаш била клучна боја во гардероберот на поранешната Прва дама.

Таа честопати се определува за потемни нијанси, но за галата на Лин-Мануел Миранда во Националната галерија за портрети на Смитсонијан, таа одбра лимон нијанса.

Свилениот фустан со кристали беше од култниот бренд Schiaparelli од есенската / зимска линија на брендот, специјално изработен за Мишел. Ова е првпат Мишел Обама да работи со модната куќа.

Таа беше таму за дагоа поддржи својот пријател Лин-Мануел Миранда, кој ја доби наградата Портрет на нацијата.

„Јас првпат се запознав со Лин пред повеќе од една деценија, кога дојде во Белата куќа да го изведе почетниот број од она што тој го опиша како„ концепт албум “. И, како сите знаеме, неговиот мал концепт, Хамилтон, стана глобален феномен “.

„Но, она што најмногу го сакам е дека верува дека е должна да ги кревам луѓето околу него, особено следната генерација“.

„Затоа, тој создаде програма за Хамилтон за училиштата, ги увери децата од целиот свет да ги видат неговите емисии и собра милиони долари за Порто Рико по ураганот Марија. И затоа работи толку напорно за да се осигури дека луѓето гласаат на секои избори и ја користи таа слобода за која толку многу се бореа “.

Тој е некој кој, во мелодија и рима и врска, има насликано искрен портрет на нашата земја, како што сум видел досега. Сакајте го овој човек “, напиша Обама на Инстаграм.

Ова е втор жолт фустан што ја привлече јавноста.

Минатата година, за интервјуто со Сара џесика паркер носеше впечатлив фустан со блескави чизми на  Баленсијага за нејзиниот бестселер „ Becoming“.