Мишел Обама во летен фустан – промовиран новиот документарец „Потомок“ за Нетфликс


 

САД- Мишел Обама вчера го покажа својот летен стил за време на специјалното појавување на филмски фестивал.

Поранешната прва дама присуствуваше на отворањето на Афроамериканскиот филмски фестивал Мартас Вињард во 2022 година (MVAAFF) заедно со поранешниот претседател Барак Обама. Двојката го претстави нивниот нов документарен филм на Нетфликс, „Потомок“, кој ги следи потомците на последниот познат брод на робови на Клотилда кои незаконски носат заробеници од Африка во САД, според Variety.

Авторката на Becoming избра лебдечки бел фустан за летната вечер,  со V-деколте со широки ракави од три четвртини, и шлиц до бутовите.

Descendant, кој беше избран од Higher Ground Productions на Обамас по премиерата на Санденс 2022 година, треба да биде премиерно прикажан на Нетфликс подоцна оваа година. Двојката ја основаше продукциската компанија во 2018 година, која објави проекти вклучувајќи ги документарците  Our Great National Parks и серијата за храна Waffles + Mochi..

За време на проекцијата во петокот вечерта во хотелот Харбор Вју во Едгартаун, Масачусетс, Обамови зборуваа за важноста од споделување на културната и историјата на заедницата со помладите генерации.

„Она што не потсетува Descendant е дека мораме да им ги раскажуваме нашите приказни на нашите помлади луѓе“, рече поранешната прва дама. „Мораме да бидеме тие. Не можеме да ја следиме традицијата на премолчување на нашата болка. Бидејќи она што ни го покажува овој филм е дека нашите приказни се моќта што нè тера да видиме“.

Поранешниот претседател додаде дека една од целите на двојката по претседателството била да се нагласи „важноста на приказните и кој раскажува и кои приказни се валидни и кои приказни се намалени. Една од моќите на овој фестивал  е да се подигнат приказните кои премногу често се губат во текот на времето. Затоа што веруваме дека сечии приказни се важни“.