Мис Универзум проговори: Ме малтретираа на социјалните мрежи кога се здебелив


 

САД–  Мис Универзум за 2021 Харнааз Сандху вели дека се здебелила откако е крунисна во декември, во Израел, но не и пречи промената. Проблемот беше малтретирањето на социјалните мрежи.

„Физички добив повеќе килограми и ја зголемив својата тежина, што ми е сосема удобно во моментов“, изјави 22-годишната за PEOPLE ексклузивно од нејзиниот стан во Њујорк.

„Ме малтретираа затоа што се здебелив“, вели Санду. „За мене беше непријатно и навистина изненадувачки да видам како луѓето почнаа да имаат свои мислења, што навистина не треба да е важно. 

Кралицата на убавината, родена во Индија, вели дека пред натпреварот, исхраната и вежбањето биле за победа.

„Бев навистина фокусиран на мојата цел и [не] размислував за моето здравје“, признава Санду. „Цело време додека вежбавме, правевме толку многу активности, а веднаш по победата имав речиси еден месец само да се опуштам“.

„За тоа време, всушност не вежбав, туку само јадев и само уживав во тоа време со моето семејство“, вели поранешната Мис Дива Универзум. „Никогаш не сфатив дека тоа ќе почне да се покажува на моето тело“.

Некои од коментарите на интернет беа толку сурови што го доведоа до солзи Санду.

„Дефинитивно се скршив толку многу пати“, признава Санду. „Понекогаш во најнеочекуваните времиња. Само што ќе одам на сцена или нешто слично и целата оваа работа ми доаѓа на ум. Навистина е тажно“.

Сандху се здебелила, но и не се чувствувала добро, а лекар и дијагностицирал алергии за кои никогаш не знаела дека ги има.

„Имам алергија на глутен“, споделува Санду. „Не можам да имам пченица или нешто што содржи пченица. Освен тоа, имам и некоја алергија на соја [и] алергија на кокос“.

„Алергична сум на јајца и некако го сфатив тоа кога дојдов во Њујорк“, вели манекенката и актерка. „Бидејќи [јајцата се сметаат за вегетаријански и тоа е познато како невегетаријанско во Индија. Ми требаше време да сфатам . Не знаев“.

Сега кога 70-та носителка на титулата Мис Универзум се фокусираше на здравјето, нејзиниот начин на размислување се смени.

„Поминав низ таа фаза од мојот живот кога порано се чувствував лошо за сè“, вели Санду. „Сега, почнав да сакам сè. Во ред е да плачеш. Во ред е да се чувствуваш тажен“.

Санду се надева дека споделувањето на нејзината приказна ќе им помогне на другите кои се борат со сликата за телото и љубовта кон себе.

„Сите сме несовршени“, вели таа. „Треба да сфатиме дека постои момент кога разбираме дека треба да ги прифатиме нашите недостатоци и кога ќе го направите тоа, можете да освоите сè на овој свет“.