Мис Универзум 2023 за прв пат пречека две трансродови жени, модел со плус големина и мајки


72-от избор за Мис Универзум ја прифаќа различноста и застапеноста. За прв пат на глобалниот натпревар имаше две трансродови жени, две мајки и плус-сајз модел кои целеа кон круната.

Изборот за Мис Универзум 2023 година се одржа во Ел Салвадор. со вечерни фустани, национални костими и костими за капење. Мис Португалија Марина Мачете и Мис Холандија Рики Коле влегоа во историјата како први транс жени кои ги претставуваат своите земји на Мис Универзум.

Мис Холандија

 

Коле, 22-годишна манекенка и активистка за правата на ЛГБТКИА+, ја осуди омразата што ја доби откако беше крунисана за Мис на Холандија во јули. Таа сега ја користи својата платформа за споделување пораки на охрабрување за транс луѓето ширум светот. „Ве гледам сите, ве сакам сите. И се надевам дека ќе останеме силни заедно“, напиша Коле на Инстаграм откако дебитираше на изборот за Мис Универзум.

Мис Португалија

Мачете, 23-годишна стјуардеса, беше крунисана во октомври. Во видеото споделено на нејзиниот Инстаграм профил, таа ја нарече својата победа како остварување на сонот и рече дека се надева дека ќе им помогне на луѓето да го променат мислењето за трансродовите жени. „Како транс жена, поминав низ многу препреки на патот. Но, за среќа, а особено со моето семејство, љубовта се покажа како посилна од незнаењето“, рече таа.

Организацијата Мис Универзум ги промени своите правила за да дозволи трансродови натпреварувачи во 2012 година. Во 2018 година, Мис на Шпанија Анџела Понсе стана првата транс натпреварувачка на натпреварот.

Во октомври 2022 година, тајландската трансродова претприемачка Ен Јакрајутатип ја купи организацијата Мис Универзум од IMG. Под сопственост на Јакрајутатип, натпреварот за Мис Универзум ги ревидираше своите правила, дозволувајќи им на мајките, омажените и разведените да се натпреваруваат.

Мис Гватемала Мишел Кон и госпоѓица Камила Авела станаа првите мажени жени и мајки кои се вклучија во натпреварот.

Мис Колумбија

Мис Непал Џејн Дипика Гарет стана првиот модел со плус големина на Мис Универзум. 22-годишната девојка се залага за телесна позитивност и ментално здравје.

Мис Непал

Мис Пакистан, Ерика Робин, исто така пишува историја. Робин е првата претставничка од нејзината земја која се приклучи на натпреварот за Мис Универзум.

Мис Пакистан

„Кога дознав дека Мис Универзум конечно се отвори за пакистанките, знам дека треба да се обидам да го дадам најдоброто од себе – затоа што еден ден – верувам дека исто така можам да инспирирам милиони жени да се залагаат за своите соништа и никогаш да не се плашат и Еден ден ќе можат да кажат и „ако не сега, кога!“, сподели Робин на Инстаграм.

Последниот дел од изборот се одржа викендов во Сан Салвадор, кога актуелната Мис Универзум R’Bonney Gabriel ја круниса својата наследничка – дваесет и тригодишната Шејнис Паласиос од Никарагва. За првата придружничка беше прогласена  Антонија Порсилд од Тајланд, а за втората Мораја Вилсон од Австралија. Габриел ја носеше круната Force for Good, создадена од либанската компанија за накит Mouawad. Парчето е обложено со дијаманти и сафири со 993 камења.

Мис Никарагва е Мис Универзум за 2023

Поранешната Мис Универзум за 2012 година, Оливија Кулпо и ТВ-лицето Џени Маи беа домаќини на натпреварот со Марија Менунос.