Мис Мисисипи е Мис на Америка 2020. Асија Бранч пеела на митинг на Трамп во 2018

САД– По неколкумесечни доцнења предизвикани од пандемијата на коронавирус, оваа недела беше крунисана најубата Американка. И, иако многумина беа задоволни што таа е црномуреста, некои гледачи останаа зачудени кога открија дека можеби е и приврзаник на претседателот Доналд Трамп.

Асија Бранч беше крунисана за Мис на САД 2020 година на изборот што се емитуваше во живо од Грејсленд на Елвис Присли во Мемфис, Тенеси.

22-годишната Бранч ја презеде круната од претходната мис, исто црномуреста, мис на САД 2019 Челси Крист. Асија годинава ја победи Мис Оклахома Мараја Дејвис и Мис Ајдахо Ким Лејн.

Претходно, Бранч влезе во историјата како прва  Афроамериканка, прогласена за Мис Мисисипи и потекнува од Бунвил. Ова е исто така првпат државата Мисисипи да ја освои посакуваната круна Мис на САД.

„И реков на мајка ми ако ја освојам Мис на САД, ќе направам два пати историја“, рече Бранч во интервјуто за дневниот весник на Мисисипи. „Поминаа 10 години откако Мисисипи се најде во топ 15 на Мис на САД. Се надевам дека ќе ја вратам круната дома во Мисисипи “.

Додека нејзините достигнувања се неоспорно импресивни, некои се зачудија кога открија дека таа еднаш ја изведе Националната химна на митингот на Трамп во Саутхавен, Мисисипи, во октомври 2018 година. Таа исто така учествуваше на тркалезна маса со претседателот Трамп.

„Неверојатна чест да се пее националната химна вечерва во Саутхавен за митингот на претседателот Трамп“, напиша таа во објавениот пост на Инстаграм.

Во согласност со нејзините конзервативни вредности, студентката на Универзитетот во Мисисипи зборуваше за законите за оружје во својата последна изјава за вечерта.

„Како некој што пораснал во дом со оружје, научив на рана возраст како да пукам и да ја зачувам безбедноста на оружјето“, рече Бранч. „И мислам дека образованието треба да биде достапно за секого. Верувам дека треба да бараме од луѓето да поминат курсеви за обука и безбедност пред да им биде дозволено да купат пиштол и пред да добијат дозвола “.

„Мислам дека е важно да не забрануваме оружје, забележа таа. „Само треба поголема безбедност околу тоа“.