Министерот за надворешни работи на Словенија ги „испрати“ во карантин колегите од Летонија, Естонија и Литванија

Министрите за надворешни работи на сите три балтички земји од денеска се во карантин, бидејќи нивниот словенечки колега е позитивен на новиот коронавирус.

Анже Логар беше позитивен во петокот, а во четвртокот ја заврши турнејата низ балтичките земји, каде се сретна со колегите од Летонија, Едгарс Ринкевичиус, Естонија Урмас Реинсалу и Литванија, Линас Линкевичиус.

Неколу дена по враќањето од посета на Естонија, претседателот на Полска, Анджеј Дуда, исто така е позитивен на Ковид-19. Во понеделникот, на инвестицискиот форум во Талин, каде Дуда се состана со претседателот на Естонија, Керсти Каjулаид, присуствуваше и претседателот на Бугарија, Румен Радев, кој веќе е во изолација.