Милион луѓе во Италија на протестите поради климатските промени

Повеќе од милион луѓе, во различни градови во Италија, денеска протестираа против климатските промени, барајќи акција за борба против климатската криза.

– Во Рим се собраа 200.000, што е најголем број, а потоа следуваше Милано со 150.000 луѓе“, рече Џанфранко Маскаја од групата „Петоци за иднината“. Според него, околу 80.000 луѓе демонстрираат во Неапол, 50.000 во Фиренца, 20.000 во Торино и Болоња и 10.000 во Палермо и Бари.

„Зелениот бран“ на протести се одржува во 160 италијански градови и градови, објави АНСА.
„Светот не е депонија за ѓубре“, „Не ја уништувајте нашата иднина“,  Ќе ве потопиме пред морето да го стори тоа – сакаме климатска социјална правда“, се некои од транспарентите што ги носат демонстрантите.

Министерот за образование Лоренцо Фјорамонти и Движењето Пет Ѕвезди им испратија писма на директорите на училиштата во кои им препорачуваат да ги оправдаат изостаноците на учениците кои ги напуштиле училиштата заради учество во протести.

Минатиот петок, 20 септември, во 130 земји се одржаа протести на кои се собраа над четири милиони луѓе. Денеска се одржаа и ќе се одржат протести во уште најмалку 26 држави, меѓу кои и Канада, каде на протестот во Монтреал ќе присуствува и младата шведска активистка Грета Тунберг.