Милијардерот Пелц го тужи планерот на свадбата на ќерката со синот на Бекам и бара оштета


САД- Среде тековната борба со управниот одбор на Дизни, милијардерот инвеститор Нелсон Пелц најде време да избере друга битка – со еден од планерите на свадбата на неговата ќерка.

Ќерката на Пелц, Никола, холивудска актерка, се омажи за Бруклин Бекам, син на познатиот фудбалер Дејвид и поп ѕвездата Викторија Бекам на 8 април на раскошна венчавка на имотот на Пелц на плажата на Флорида.

Настанот имаше список од А-листа од 500 славни гости, меѓу кои и Гордон Ремзи, Снуп Дог и принцот Хари и Меган Маркл. Настанот и списокот на гости – во кој се разбира беше целото модно освестено семејство Бекам – беше такво случување што двојката ги продаде правата на нивните свадбени фотографии да се појават на насловната страница на Вог.

Но, зад раскошните свечености и мноштвото присутни од висок профил, Пелц мораше да помине не еден, не двајца, туку тројца планери. А еден од нив наводно толку лошо ја завршил работата што инвеститорот, кој вреди 1,4 милијарди долари, поднел тужба.

Свадбениот планер за кој станува збор, Plan Design Events, или PDE, со седиште во Мајами, бил ангажиран откако повеќето од подготовките за свадбата биле веќе завршени, според тужбата, а сè што останало да се направи е да се курира листата на RSVP и да се испеглаат зделките со одредени дистрибутери.

Тужбата вклучува писмо испратено од адвокатите на Пелц до компанијата во кое се тврди дека PDE не сака да го врати депозитот од 159.000 американски долари на инвеститорот. Пелц, исто така, бара отштета од 30.000 долари од планерот за венчавки, без камата и сметководствени трошоци.

Ниту правниот тим на Пелц, ниту Plan Design Events веднаш одговорија на барањето на Fortune за коментар за случајот.

Сепак, тужбата против планер за венчавки веројатно нема да биде на ум на милијардерот. Тој во моментов е вклучен во борба за прокси преку неговата инвестициска фирма, Триан, против управниот одбор на Дизни поради нивното одбивање да го инсталираат како член на одборот.

Пелц побара да биде именуван во одборот на компанијата во јануари, велејќи дека тој сам може да ја спаси од нејзината „криза“ на прекумерно трошење. Пелц се обидува да го издигне Мајкл Фроман, номиниран во одборот, пред акционерите да се состанат за да гласаат за членовите подоцна оваа година.

Дизни цврсто се спротивставува на инсталирањето на Пелц, прекорувајќи ја неговата понуда минатиот месец во презентацијата со наслов: „Сегашниот одбор на Дизни е вистинскиот за акционерите“. Во него, одборот тврди дека Пелц „не ги разбира бизнисите на Дизни и нема вештини и искуство за да му помогне на одборот“.