Милан воведе лимит за плати на новодојдени играчи

Управата на калчолигашот Милан одлучи да воведе горна граница за плати на нобви играчи, пренесува „кориере дело спорт“. Сега максималната годишна плата на новодојденец во клубот нема да надмине 2,5 милиони евра.

Сопствениците на „росонерите“, американски инвестициски фонд „Елиот“ продолжуваат да прават обиди да ги намалат загубите на клубот.

Претходно од оваа причина, тие одбија да учествуваат во Лига Европа сезона 2019/20.

Во досегашниот шампион на Италија, „Милан“ по три кола го зазема 7. место со шест бода.