Милан сакал да си го врати Анчелоти

Милан направил обиди да ја врати својата легенда Карло Анчелоти на тренерското место.

Ова се случило во 2017 година, кога италијанскиот стратег беше во Баерн (Минхен), но есента беше ослободен.

– Размислувавме за Анчелоти и имаше разговори, откри Масимилијано Мирабели, тогашниот спортски директор на „росонерите“.

Потоа во Милано се решија за Џенаро Гатузо, кој го замени Винченцо Монтела.

Инаку, клубот од „Сан Сиро“ имал и сериозен интерес за напаѓачот Хозе Кејхон од Наполи.

Мирабели исто така додаде дека ниту еден италијански тим не изразил интерес за Џанлуиџи Донарума.