Меси: Во наредниот период ќе откријам до кога ќе продолжам да играм

Лионел Меси ја прими својата шеста „Златна копачка“ во кариерата во средата. Во споредба со Кристијано Роналдо, тој сега води пред Португалецот со 6:4 по бројот на освоени награди. Тој, исто така, ја прослави својата 15-годишнина од своето деби во Барселона.

Во интервју за шпанска „Марка“, Аргентинецот зборуваше за споредби со Роналди, скромноста и навести на крајот на неговата играчка кариера.

– Претпочитам луѓето да зборуваат за мене. Јас знам што сум, што направив и што можам да дадам, но го чувам тоа за себе. Луѓето можат да ги кажат своите мислења. Јас не сакам да зборувам за себе и сакам да зборувам за колективот, рече Меси.

Новинарите на „Марка“ беа заинтересирани како Меси гледа на иднината, поточно до кога мисли да игра фудбал.

– Со текот на времето, ќе почнете да сфаќате сами колку долго можете да продолжите да играте. Ќе го сфатам тоа за некое време, но ќе бидам првиот што ќе признаам и ќе кажам дека не можам повеќе. Или ќе кажам дека се чувствувам добро и ќе продолжам понатаму. Во наредните години ќе го откријам тоа. Тешко е кога мозокот мисли дека имате 25 години и можете да продолжите да правите сè како порано, но вашето тело има свои посебни правила и треба да бидете повнимателни од порано. Адаптацијата бара процес и различни подготовки за тренинзи и натпревари, рече Меси.