Меси ќе биде одликуван со еден од најпрестижните ордени на Каталонија

Капитенот на Барселона, Лионел Меси, ќе го добие орденот „Крст на Свети Ѓорѓи“ (Creu de Sant Jordi), кој се смета за едно од најпрестижните одликувања во Каталонија, според официјалната веб-страница на фудбалскиот клуб.

Од 1981 година, оваа награда се доделува секоја година во Каталонија на поединци, кои преку нивните напори и достигнувања помагаат на шпанската заедница.

Оваа сезона, Меси зеде учество во 45 натпревари за Барселона, во кои постигна 46 гола и 22 асистенции. 31-годишниот Аргентинец веќе ја освои титулата во шпанското првенство.