Меси ги одведе Аргентинците до победа и покрај ужасот на крајот од мечот

Аргентина - Австралија 2:1 во возбудлив и неизвесен натпревар. Австралијците изгинаа на теренот


 

Ништо што е скапоцено не доаѓа така лесно. Аргентина се пласираше во четвртфиналето на Светското првенство со победата над Австралија 2:1 со настап кој измеша два дела екстаза со еден дел агонија. Аргентинците обезбедија предност од два гола преку Лионел Меси и Хулијан Алварез, одиграа дел од нивниот најнеограничен и маѓепснички фудбал на турнирот досега, го нападнаа австралискиот гол со удари во текот на второто полувреме.

А сепак Австралија одби да ја прифати својата судбина. Австралија тргна на потешкиот пат до Катар и тие тргнаа на потешкиот пат во осминафиналето, надиграни, но никогаш наттрчани, дури и постигнаа доцна утешен гол и заканувајќи се со семоќен шок.

Откако комотно водеше со 2:0 работите не одеа баш како што ги планираше Аргентина. Скалони ги уфрли своите замени, мислите почнаа да се вртат кон четвртфиналето против Холандија. Токму во овој момент Крег Гудвин изведе див удар од 30 јарди. Топката го удри Енцо Фернандез и отиде на друга страна. И некако една секунда подоцна, топката се вртеше во горниот агол на голот, а Еми Мартинез беше тотално немоќен.

Фудбалерите на Австралија неколку минути се тресеа од верување, а нивните навивачи од неверување. И тие би имале свои моменти: Бехич со еден вид брилијантен мазен дриблинг беше пред голот каде го запре Лисандро Мартинез со чудесен блок.

Во последните секунди од судиското надополнување, Гаранг Куол се најде сам со Еми Мартинез, кој го одбрани неговиот удар со летачка лева рака. Аргентина повторно дишеше за повторно да сонуваат.

Младиот Гаранг Куол се најде сам со Еми Мартинез но аргентинскиот голман чудесно го одбрани неговиот удар во последната минута од продолжението

Австралиецот Џексон Ирвин во многу емотивна изјава ја опиша суштината на натпреварот:

„Дадовме сè. Исто како и во секоја минута од ова натпреварување. Јас сум многу горд на сите играчи и стручниот штаб. Но тоа не беше доволно денеска. Мислам дека направивме сѐ што можевме. Бевме компактни и дисциплинирани во тимот.

Мора да ги поминете последните 15 минути. Мислам дека направивме сѐ што можевме за да си дадеме шанса во мечот. Кога Аргентина слави вака, победа против Австралија, мислам дека тоа покажува каков противник им бевме денес.

Тешко е да се разбере сè во моментот. Сето тоа е сосема сурово. Но се надевам дека сите ги направивме горди.