Меркел негативна на корона вирус и на вториот тест

 

Германската канцеларка Ангела Меркел и втор пак се покажа дека е негативна на кроноа вирусот, соопштија од нејзиниот кабинет.

Таа од неделата вечерта е во самоизолација затоа што била во контакт со доктор, кој е позитивно тестиран на корона вирус.

Лекарот пред да знае дека е заразан со висруот, на Меркел ѝ ставил вакцина за пнеумокока.

Првиот тест на канцеларката во понеделникот беше негативен.

Таа е добро и од дома телефонски разговара со претставниците на меѓународната заедница, рече портпаролот Штефан Зајбер.

Канцеларката повторно ќе биде подложена на низа тестови, а јавноста ќе биде известена за тоа, потврди тој.