Меркел: Хакерскиот напад ги поткопа односите со Русија

Ме боли откако дознав и за хакерскиот напад и за тоа кој е сторителот, изјави Меркел во парламентот

Ангела Меркел соопшти дека руските хакерски напади врз Бундестагот, во кои се стигнало до нејзината електронска пошта, им нанеле штета на напорите за градење на доверлив однос со Москва.

Меркел пред германскиот парламент во средата изјави дека претрпела болка кога дознала за хакерскиот напад во 2015 година и за сторителот.

Магазинот „Шпигел“ минатата недела објави дека истрагата на германските разузнавачки власти открила дека агенти од руската воена разузнавачка служба (ГРУ) го извршиле нападот. Москва ги негираше сите обвинувања дека ги хакирала странските влади.

Меркел одговараше на прашањето од Табе Ранер, пратеник во опозициската партија Зелени, за нејзините ставови за исходот од истрагата. Меркел изјави дека е задоволна што истражителите откриле кој е одговорен за нападот и дека бараат да се извршат апсења.

„Го сфаќам тоа многу сериозно“, рече Меркел. „Можеби многу искрено да кажам дека ме боли. Од една страна, секојдневно вложувам напори да имаме подобар однос со Русија. Но, кога ќе видите дека постојат цврсти докази дека руските сили се однесуваат на тој начин, тогаш тоа е област на тензии… тоа останува во мене. Тоа е непријатно“.

На прашањето на Мануел Хеферлин, од про-бизнис партијата Слободни демократи, за да ја разјасни нејзината употреба на зборот непријатен, за кој рече дека е несоодветен, таа одговори: „Непријатно е само еден дел од тоа, но, исто така, сметам дека е срамота. Се разбира, тоа штети на каква било соработка во довербата“.

Таа рече дека и другите парламентарни колеги исто така биле погодени од тоа што нивните пораки биле хакирани во нападот и, исто така, сметаат дека е срамота.

Таа рече дека хибридната војна на Русија (како што ја нарече), е „стратегија… на која треба да внимаваме, а што не можеме да ја потиснеме“.

Отсекогаш имаше сомневања дека хакерскиот напад пред пет години, кој го парализира германскиот парламент неколку дена, беше искористен за да се добијат чувствителни податоци што подоцна беа користени во обид да се дестабилизира политичкиот систем во пресрет на федералните избори во 2017 година.

ИТ експерти од ФБИ и германски разузнавачки власти собраа докази кои покажуваат дека нападот го извршил хакерскиот колектив АПТ28, познат и како Fancy Bear, кој работи за ГРУ. Истата група се верува дека стоеше зад хакерскиот напад на Демократската партија во пресрет на претседателските избори во САД во 2016 година.

Специфичен фокус за нападот сега е на Димитри Бадин, агент на ГРУ за кој се верува дека ја водел операцијата за шпионирање. Генералниот обвинител на Германија издаде налог за негово апсење. (Гардијан)