Меркел: Договор за Брегзит е сè уште можен

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека договор за Брегзит е сè уште можен, но не е постигнат.

– На подобар пат сме од претходно, но не сме на целта, рече Меркел во обраќањето пред Бундестагот пред заминувањето во Брисел, каде ќе учествува на дводневниот Самит на ЕУ.

Германската канцеларка оцени дека не знае кој ќе биде исходот од Самитот, но најави преговори до „последна секунда“.

Меркел потенцираше дека уреден Брегзит е во интерес на сите.

Претходно, главниот преговарач на ЕУ за Брегзит Мишел Барние пред евроамбасадорите рече дека британските и европските преговарачи постигнале договор за сите клучни прашања, освен за ДДВ. – Експертите од обете страни постигнаа компромис за царинските контроли, се усогласија за механизам за Северна Ирска и ветија достигнување на ЕУ стандардите во социјалните и еколошките прашања, прицизираше Барние.