Мелони пречека осуден убиец со раширени раце


Џорџа Мелони и Чико Форти

 

Италијанската премиерка Џорџа Мелони навлече прашања откако лично го поздрави осудениот убиец на аеродромот во близина на Рим со „целосни почести“.

Чико Форти, кој беше осуден на доживотен затвор во Флорида во 2000 година за убиството на хотелиерот Дејл Пајк, пристигна на италијанскиот воен аеродром Пратика ди Маре во неделата откако Мелони преговараше за неговиот трансфер од Соединетите Држави, успевајќи таму каде што претходните италијански влади не успеаја.

Дипломатскиот удар беше поздравен од сите страни – но одлуката на Мелони да го пречека Форти со раширени раце не беше.

„Тој беше пречекан со полни почести. Недостасуваше само црвениот тепих“, рече Валтер Верини, сенатор на централно-левичарската Демократска партија (ПД), осврнувајќи се на фотографиите на кои премиерката се насмевнува срдечно, со споени раце, додека го пречекува 65-годишникот во Италија.

„Работата за доведување на Чико Форти започна одамна и ние напорно притискавме за тоа; вклучувајќи ме и мене“, додаде Верини, зборувајќи за италијанскиот дневен весник „Кориере дела сера“ во понеделникот. „Добро е што оваа влада ја заврши работата“, додаде тој. „Но, она што го направи Мелони не е прифатливо“.

Левоориентираниот италијански весник Il Fatto Quotidiano исто така изрази збунетост. „Не ја разбирам причината зошто го примивме со голема раскош“, беше насловот во понеделникот од колумнистот Леонардо Бота.

„Ја разбирам легитимната сатисфакција за дипломатската операција“, напиша Бота, „но не знам зошто [Мелони] би ја видела пропагандната можност во пречекувањето со голема помпезност на човек прогласен дефинитивно за виновен – дури и ако тој отсекогаш тврдеше дека е невин“.