Меланија Трамп советува, а не носи маска во јавност

САД- Првата дама Меланија Трамп ги повика Американците да носат заштитни маски во јавност, но таа не носеше избраа да се откажат од носење себеси за време на настаните врзани со Memorial Day со нејзиниот сопруг.

Од почетокот на април, Центрите за контрола и превенција на болести препорачуваат сите Американци да носат некаква форма на маска за лице на јавни места каде што социјалното дистанцирање е тешко.

И покрај одбивањето на претседателот Трамп да носи маска, првата дама го повтори повикот на ЦДЦ со објавување на видео и објавувања на социјалните мрежи, во кое ги повикува Американците да носат маски и објавувајќи фотографија од која самата носи маска.

Но, оттогаш, првата дама го игнорира својот совет на јавни настани.

Во понеделникот, Меланија, облечена во бел капут со златни копчиња, – како нејзиниот сопруг – не носеше маска додека присуствуваа на Националните гробишта Арлингтон и во Форт Мекхенри во Балтимор. Додека првата дама стоеше неколку метри настрана од повеќето присутни на настанот и вработените, во еден момент таа ја држеше раката на воениот помошник, кој и помогна да се повлече од сцената, кршејќи го протоколот за социјално растојание.

Белата куќа не одговорила веднаш на барањето на Инсајдер за коментар, пренесува Ројтерс.

Трамп во голема мерка одбива да носи маска, инсистирајќи на тоа дека тој и оние кои доаѓаат во близок контакт со него редовно се тестираат за вирусот. Потпретседателот Мајк Пенс беше принуден да се извини што одби да носи маска за време на посетата на седиштето на Клиниката Мајо на почетокот од овој месец.

Подоцна во понеделникот, претседателот сподели твит со исмејување на поранешниот потпретседател Џо Бајден за носење маска за време на јавниот настап на Memorial Day.