Меланија Трамп негативна на Ковид, вели со  „балансирана исхрана, свеж воздух и витамини“

САД– Меланија Трамп закрепна од коронавирус со „балансирана исхрана, свеж воздух и витамини“.

Првата дама на Америка вели дека претпочитала „поприроден пат“ отколку со коктел со лекови што ги земал претседателот Трамп за време на неговиот третман за коронавирус.

Г-ѓа Трамп рече дека сега имала негативен тест за коронавирус.Таа исто така потврди дека синот на двојката, Барон Трамп, бил позитивен на коронавирус без симптоми и сега имал негативен тест.

Корисниците на Твитер побрзаа да ја критикуваат г-ѓа Трамп за нејзините тврдења и за тоа што не промовира маски или социјално дистанцирање.

„Спомнува само свеж воздух и витамини. Маски, физичко дистанцирање, дури и темелно миење на рацете со сапун и вода НЕ се споменува “, твитна @ swmstn2.

„Какво дело. Многу ранливи Американци со висок ризик во моментов се несигурни во храната, не можат да си дозволат витамини и не можат да прошетаат на свеж воздух за да го „спречат Ковид“ “, напиша @ Clockwood0317

„Исто така, ПСА: Свеж воздух и витамини не СПРЕЧУВААТ и НЕ ЛЕЧИ смртоносен вирус“, напиша @NickPonticello.

Г-ѓа Трамп (50) не замина во болница со Доналд Трамп и остана во Белата куќа, каде што рече дека страдала од „болки во телото, кашлица и главоболки“.

Г-дин Трамп (74) беше третиран со доза на експериментални лекови за антитела од Регенерон пред да се врати во Белата куќа по три дена поминати во Валтер Рид.

„Избрав да одам поприроден пат од аспект на медицината, повеќе да се одлучам за витамини и здрава храна“, рече г-ѓа Трамп во изјавата објавена од Белата куќа.

„Имавме прекрасни чувари околу нас и ќе бидеме засекогаш благодарни за медицинската нега и професионалното дискреционо право што ги добивме од д-р Конли и неговиот тим.

„За мене беше непознато чувство да бидам трпелива наместо личност што се обидува да ја охрабри нашата нација да остане здрава и безбедна.

Ги охрабрувам сите да продолжат да живеат најздрав живот што можат. Урамнотежената исхрана, свеж воздух и витамини навистина се од витално значење за да го одржуваме нашето тело здраво “, додаде таа.

„За вашата целосна благосостојба, сочувството и понизноста се исто толку важни за да ги одржувате нашите умови цврсти.

„За мене лично, највлијателниот дел од моето закрепнување беше можноста да размислувам за многу работи – семејството, пријателствата, мојата работа и да останам верна на тоа што сум“.

Повеќе од 215.000 Американци сега починаа од коронавирус, а скоро осум милиони се заразени.