Меланија Трамп го откажа велигденскиот настан во Белата куќа: Јајца со претседателски печат само онлајн

САД- Првата дама на Америка Меланија Трамп со жалење објави дека традиционалниот настан во Белата куќа во чест на католичкиот Велигден White House Easter Egg Roll следниот месец е откажан поради претпазливост заради пандемијата на коронавирус.

Таа ја цитираше Националната декларација за вонредни состојби донесена од претседателот Доналд Трамп минатата недела.

„Здравјето и безбедноста на сите Американци мора да бидат првиот приоритет, особено во моментов“, рече првата дама .

Годишната велигденска екстраваганција, која се одржува скоро секоја година од 1878 година, требаше да се одржи на 13 април на Јужниот тревник.

White House Easter Egg Roll е една од годишните настани во Белата куќа што канцеларијата на првата дама ја организира.

Обично, претседателот и првата дама се домаќини  на стотици деца и нивните семејства излегуваат на настанот во кој учествуваат со игри, забава, музика и тркалање на јајца.

Според историчарите на Белата куќа, јајцето е една од најстарите годишни настани во домот на луѓето на САД, почнувајќи од 1878 година кога претседателот Радерфорд Б. Хејс одлучи да го отвори Јужниот тревник за овој настан. Претходно, тоа беше резервирано за приватните Велигденски активности на претседателското семејство.

Како што се развила традицијата, дрвените јајца заменувале вистински јајца, кои биле неуредни и миризливи кога биле разматени. Деновиве, дрвените јајца, создадени и достапни исклучиво преку Историското здружение на Белата куќа, се користат и дистрибуираат како подароци на децата кои присуствуваат на настанот или можат да се купат онлајн, ама во ограничени количини.