Меланија молчи за аферата на Доналд Трамп


„Таа не сочувствува со маките на Доналд“, изјави извор за PEOPLE за односот на поранешната прва дама кон правните прашања на нејзиниот сопруг со кои се соочува.

Додека Доналд Трамп чека евентуално обвинение за наводна исплата на порно ѕвездата Сторми Даниелс во 2016 година, за да молчи за аферата, има една личност која наводно воопшто не е заинтересирана да зборува за драмата: сопругата на поранешниот претседател, Меланија Трамп.

Според изворите, Меланија (52) продолжува со својот живот во домот на двојката во Палм Бич, и покрај правните проблеми што се наметнуваат над нејзиниот сопруг (76).

„Меланија си води сопств живот и сè уште се чувствува среќно што е во Мар-а-Лаго, опкружена со луѓе кои ја сакаат и кои никогаш не зборуваат за реалноста или за лошите работи за нејзиниот сопруг“, вели извор за PEOPLE.

Но, тоа не значи дека таа ја поддржува улогата на нејзиниот сопруг во наводната исплата на премолчени пари, што произлегува од гласините за вонбрачна афера со Даниелс. Поранешната порно ѕвезда тврди дека аферата се случила помалку од четири месеци откако Меланија го родила синот на парот, Барон, во 2006 година.

„Таа останува лута и не сака да ја слушне спомнатата [наводната уплата на замолчени пари]“, вели изворот за PEOPLE. „Таа е свесна за тоа кој е нејзиниот сопруг и го одржува нејзиниот живот оптимистички со своето семејство и неколку блиски пријатели.

Изворот додава дека Меланија била вознемирена од обвинувањата на Даниелс од 2018 година, кога Волстрит журнал објави дека Трамп договорил исплата на 130.000 долари на поранешната порно ѕвезда еден месец пред изборите во 2016 година, за таа да молчи за нивните наводна афера.

Додека Трамп и неговиот долгогодишен адвокат Мајкл Коен првично ги негираа тврдењата за афера, Коен подоцна призна дека имало плаќање на порно ѕвездата.

Нарекувајќи го тоа „приватна трансакција“, Коен изјави за „Њујорк тајмс“ дека ѝ платил на Даниелс 130.000 долари од свој џеб во 2016 година. Тој рече дека Трамп не му ги надоместил парите.

Трамп оттогаш призна дека одобрил исплата од 130.000 долари, но продолжи да ги негира основните тврдења дека двајцата имале афера или дека исплатата на било кој начин била поврзана со неговата кампања.

Сега, години подоцна, Доналд активно води кампања за уште еден мандат во Белата куќа и предмет на истрага на големата порота за исплатата, за која тој јавно шпекулираше дека ќе доведе до негово апсење и обвинение .

Меланија, пак, „сака да го игнорира и се надева дека ќе помине, но таа не сочувствува со маката на Доналд“, вели изворот за PEOPLE.

Меланија и Доналд наводно иако живеат во посебни делови од нивниот имот во Мар-а-Лаго, тие двајца сè уште често се забележани како вечераат заедно или присуствуваат на настани во приватниот клуб.

„Таа одлично се справува со сите нејзини должности за дружење“, продолжува изворот. „Тие сè уште се гледаат со пријателите на вечера во клубот, но живеат одвоено и сами прават што сакаат. Тие не поминуваат толку време заедно“.

Изворот додава дека Меланија продолжува да биде зафатена со своето семејство – вклучувајќи ги и нејзината мајка и тато, кои исто така живеат во Мар-а-Лаго, и Барон, кој наполни 17 години во понеделникот, среде хаосот на потенцијалното обвинение.

Изворот додава дека семејството најверојатно уживало во славеничката роденденска вечера за Барон, и покрај пристигнувањето на приликата додека Доналд се подготвувал за одлуката за обвинението на големата порота: „Тие нема да го прескокнат неговиот роденден поради правни прашања“.

Според адвокатот на поранешниот претседател, Џозеф Такопина, Трамп ќе се предаде за да се соочи со кривична пријава доколку биде обвинет.

„[Тој] ќе следи нормални процедури ако дојде до таа точка“, изјави Такопина за CNBC минатиот петок.

И ако тоа се случи, друг извор на Палм Бич им кажува на PEOPLE, Меланија ќе биде добро.

„Меланија го сака убавото време и атмосферата на туристичкиот град на Палм Бич“, вели изворот. “Таа е среќна кога е во Палм Бич. Таа го има својот син и други блиски членови на семејството. Тие се племенски и обично се држат заедно. И покрај тоа што ќе се случи со Доналд, таа ќе биде добро. Таа е добро згрижена”.

Портпаролот на Меланија не одговори на барањето на PEOPLE за коментар.