Меѓу уапсени од „секс оргијата“ во Брисел е и пишувачот на уставот на Унгарија

Јозеф Шаер е оженет со позната унгарска адвокатка и има ќерка со неа

Јозеф Шаер од партијата на Орбан, кој го дефинираше членот од новиот устав во кој се вели дека бракот е заедница меѓу маж и жена, беше дел од хомосексуалната забава и се обидел да избега од полицијата

 

Унгарски европратеник од десничарската партија на Виктор Орбан, кој беше забележан како бега покрај олук од полицијата што изврши рација при „сексуална забава“ над еден бар во Брисел, се извини за кршење на правилата за заклучување на Белгија

Јозеф Шаер, висок член на партијата Фидес, кој помогна во пишувањето на уставот на Унгарија во 2011 година, беше еден од дваесетината лица, главно мажи и најмалку двајца дипломати на ЕУ, кои присуствуваа на забавата што се одржа во близина на Гранд плас во историскиот центар на белгискиот главен град во петокот вечерта.

Европратеникот се обидел да избега од местото на настанот со искачување од прозорецот од станот на првиот кат пред да биде забележан од случаен минувач „како бега по олукот“, според Сара Дуран, портпарол на заменик-јавниот обвинител на регионот Брисел.

„Рацете на човекот беа крвави“, рече Дуран. „Можно е тој да бил повреден при бегството. Во неговиот ранец беа пронајдени наркотични средства. Човекот не беше во можност да достави документи за лична идентификација. Тој беше придружуван до неговото место на живеење, каде што со дипломатски пасош се идентификуваше како С.Ј. (1961)“. Беше објавено дека тој се обидел да побара дипломатски имунитет.

Во изјавата, 59-годишниот Саер, кој поднесе оставка во неделата без да го спомене својот судир со законот, се извини за своето „неодговорно“ однесување, но негираше дека носел дрога.

Тој рече: „Денес во белгискиот печат се појави статија во весник за домашна забава во Брисел во петокот, на која присуствував. Откако полицијата го побара мојот идентитет – бидејќи немав лична карта – изјавив дека сум европратеник. Полицијата го продолжи процесот и конечно издаде официјално вербално предупредување и ме пренесе дома.

Не користев дрога. Јас ѝ понудив на полицијата да направи инстант тест, но тие не го сторија тоа. Полицијата соопшти дека е пронајдена пилула  екстази. Не е моја, не знам кој и како ја поставил“.

Саер, кој е оженет со Тунде Хандо, истакната унгарска адвокатка и судија со која има ќерка, во изјавата побара од семејството да му прости.

Тој напиша: „Длабоко жалам што ги прекршив ограничувањата за ковид – тоа беше неодговорно од моја страна. Подготвен сум да ја платам казната што се случи. Со мојата оставка во неделата ги нацртав политичките и личните последици.

Се извинувам на моето семејство, на колегите, на моите гласачи. Ги замолувам да го оценат мојот погрешен чекор во однос на 30 години посветена и напорна работа. Грешката е строго лична. Јас сум тој што е одговорен за ова“.

Улицата во Брисел, веднаш до Гран плас, каде што се одржувала „сексуалната забава“ со која биле прекршени белгиските правила за заклучување

Две други лица, на возраст од околу 43 и 33 години, побараа дипломатски имунитет кога беа откриени на забавата, каде што според локалните извештаи многумина беа облечени со малку или без облека.

Саер порано се пофали дека тој лично подготвил измени во унгарскиот устав со кој бракот се дефинира како заедница меѓу маж и жена. „Стив Џобс сигурно ќе биде среќен кога ќе добие глас дека новиот устав на Унгарија е напишан на iPad, всушност на мојот iPad“, напиша тој во блогот на 2011 година, една година откако владата на Орбан дојде на власт.

Во изминатава деценија владата на Орбан ги направи семејните вредности главен дел од нејзината политичка програма, често користејќи анти-ЛГБТ реторика.

Нелегалниот собир во петокот, организиран на улицата „Де Пјер“, на неколку метри од полициска станица, ги прекрши правилата на Белгија со кои се ограничуваат собирите во затворени простории на четири лица.

Брисел е под полициски час од 22 до 6 часот, а на сите барови и ресторани им е наредено да бидат затворени до средината на јануари. Маските мора да се носат во затворени простории и на отворено на јавни простори. Поединци за кои е утврдено дека ги прекршиле регулативите, се соочуваат со казна од 250 евра  – помалку од дневницата што им се дава на европратениците за да присуствуваат во парламентот. (Гардијан)