Меган Маркл откри каква е навистина – Кардашијан

„Одмазда“ (Revenge“),  долгоочекуваната книга на британскиот истражувачки новинар Том Бауер, можеби не нуди многу нови информации, но длабоко нурнува во нивната психа


 

САД– По новото понижување со исвиркување од толпите на јубилејот на кралицата, доаѓа уште еден удар за војводата и војвотката од Сасекс.

„Одмазда“ (Revenge“),  долгоочекуваната книга на британскиот истражувачки новинар Том Бауер, можеби не нуди многу нови информации, но длабоко нурнува во нивната психа.

Изгледот овде е достоен за романот на Хајсмит: Двајца многу скршени луѓе кои си го разгоруваат гневот, поплаките и заблудите на величественост, верувајќи во нивниот незапирлив пораст дури и кога паѓаат надолу.

Која друга модерна двојка би го носела своето протерување од британското кралско семејство толку лудо, како знак на чест, додека се држат до своите кралски титули?

Големото прашање е како таквите привилегирани луѓе стигнале на овој начин. Бауер дава некои одговори.

Од раниот живот на Меган, дознаваме дека таа секогаш била измислена. Нејзините сеќавања од детството од немирите на Родни Кинг: „Се сеќавам дека брзав да се вратам дома… видов како паѓа пепел од небото и мирисаше на чад и го видов долу надвор од зградите и видов како луѓе бегаат од зградите носејќи кеси и ограбуваат“.

Па, можеби таа го виде тоа на вестите. Според нејзиниот отуѓен татко Томас, тој ја возел младата Меган до Палм Спрингс на првиот ден од немирите. Меган, јасно објаснува Томас, барана за ништо – освен нејзината мајка, која помина неколку години од животот на Меган правејќи го своето, оставајќи го Томас за главен родител.

За оние психолози од фотелја кои се прашуваат за корените на нарцисоидна повреда на Маркл, имаме работна теорија: Отфрлање на мајката во возраста на формирање.

Хари, се разбира, беше истрауматизиран од смртта на неговата мајка, а неговиот бес се надополни со тоа што беше рангиран како кралски резервен член.

„Јас не сум најважниот“, рече тој еднаш. Тагата и гневот на Хари се манифестираа во злоупотреба на супстанции, депресија, уништување на имотот на колегите студенти и неговиот лош однос кон девојките Челси Дејви и Кресида Бонас.

„Нему му недостигаше класа, беше неромантичен, несериозен, скротен и император“, пишува Бауер. И двете жени го сметаа за „недарежлив“; Бауер го нарекува „безгрижен кон жените“.

Хари, исто така, е насликан како прилично затемнет, се бори – и покрај големата помош и слобода – со полагањето на часовите во Итон, во најдобар случај студент Д.

Што се однесува до Маркл – чие мото, никогаш не може да се каже доволно, е „Биди љубезен“ – колку повисоко се искачува, толку полошо се однесува со другите. Како да има синдром на измамник: Немајќи талент, шарм, интелигенција или класа, нејзиниот единствен пат низ бракот, Меган ги критикува луѓето кои се платени за да и го направат животот полесен, подобар, посреќен.

Деталите на Релиш Бауер од нејзините рани денови, Маркл сонуваше да стане „лицето на Лореал“, наместо тоа, опседната со моделирање за канадски синџир за облека од средно ниво, нејзината фрустрација ја ослободи сиротта екипа.

„Игнорирајќи ги изложбите со цвеќиња, шишињата од нејзиното омилено вино и специјалното калиграфско пенкало поставено на масите, таа ја критикуваше хотелската бањарка и влечки Tempur-Pedic. Таа сакаше Диор. Чајот беше погрешна мешавина, а веганскиот зелен сок беше топол“.

Хуманоста!

Во секој случај, оваа книга го ратификува растечкото непочитување на светот кон овие двајца лицемери, толку далеку од реалноста што сигурно веруваат дека нивното реално шоу на Нетфликс – извинете, документарец – ќе го подигне нивниот бренд наместо да го открие за циничниот, огорчен и опфатен ентитет.
„Се откажав од целиот мој живот за ова семејство“, се жали Меган кон крајот на книгата на Бауер. „Бев подготвенада направам се што е потребно. Но, тука сме“.

Па, за момент. Ако има едно нешто што Хари и Меган го прават успешно, тоа ќе продолжи да тоне пониско отколку што некогаш сме мислеле дека можат.

 

Како и да е,  Меган Маркл наполни 41 година.  Војвотката прослави со Хари и нивните две деца во Калифорнија, но честитки на социјалните мрежи пристигнаа од Лондон, дури и од Кејт Мидлтон и Вилијам. Лаконска порака, придружена со фотографија на Меган, која за многумина кралски експерти изгледа како минимум неопходен гест за да се сочува угледот.

„Среќен роденден на војвотката од Сасекс!“ напиша семејството Кембриџ на Твитер, а објавата е проследена со фотографија на Меган направена за време на неодамнешниот престој на војводите од Сасекс во Англија за платинестиот јубилеј на кралицата.

За неколку минути, се појави идентична порака на „Инстаграм сторис“ на Кларенс Хаус, официјалниот профил на принц Чарлс и Камила.

Според неколку кралски набљудувачи, честитките од членовите на кралското семејство до 41-годишната Маркл имаат само една цел: да го спасат угледот. (Њујорк Пост)