Меган Маркл ја изгуби кралската титула

Англија– Беше само прашање на време кога принцот Хари и Меган Маркл ќе ги изгубат кралските титули , откако се повлекоа од кралските должности како членови на британското кралско семејство.

И во саботата, официјалната титула на „кралската“ Меган или какво било упатување кон нејзиниот статус „HRH“ беше официјално отстрането од страницата „ Smart Works “.

Онаму каде што страницата претходно ја вклучуваше делот „Нашиот кралски патрон“, сега пишува „Војвотката од Сасекс“. На друго место, оттогаш е именувана страница, „Нашиот заштитник, војвотката од Сасекс“, додека претходно пишуваше: „Нашиот кралски патрон HRH Војвотката од Сасекс“.

Минатиот септември, Меган објави дека се здружила со Smart Works, добротворна организација посветена на помагање на жените да најдат облека соодветна за работа и можности за вработување.

Таа сподели на Инстаграм од фотосесијата за колекцијата зад сцена, снимена во август.

„Зад сцената“, беше објавен спотот. „Како се снимаше новата капсулна колекција на @SmartworksCharity.“

Овој потег веројатно не е шок за некои откако двојката, кои објави дека се повлекува од кралските должности во  јануари, претходно потврди дека ќе го испуштат зборот „кралски“ по нивните последни ангажмани во јавноста.

Кралицата, исто така, се осврна на тоа како нивните титули во HRH ќе бидат намалени во изјавата во јануари.

„Со благослов на кралицата, војводата и војвотката од Сасекс ќе продолжат да ги почитуваат вредностите на Кралицата Елизабета со своите хуманитарни ангажмани“, се вели во соопштението.

Во изјавата се додава: „Бакингемската палата не ги коментира деталите за безбедносните аранжмани. Постојат добро воспоставени независни процеси за да се утврди потребата од јавно финансирана безбедност. ‘

Пред да ја напуштат Велика Британија овој месец, двојката, наводно, организирала проштален ручек за нивните поранешни членови на персоналот од Frogmore Cottage. На сите им било кажано претходно оваа година дека се ослободени од своите должности.