Меган Маркл и принцот Хари ќе ја посетат Африка, за Арчи не се знае

Меган Маркeл и принцот Хари ќе ја посетат Африка. Војвотката и војводата од Сасекс, кои станаа родители на Арчи Харисон Маунтбартон-Виндзор во мај оваа година, ќе отпатуваат на континентот за да дознаат за проблемите таму.

Тие ќе обрнат внимание на она за што мајката на принцот Хари, Дајана, се бореше најмногу. Каузите вклучуваат борба со гладот во светот, повеќе права за децата и сиромаштијата во земји како Ангола и Малави.

Посетата на Малави е поврзана со проширувањето на добротворната организација на принцот, која нуди заштита за децата кои се во екстремна сиромаштија или страдаат од ХИВ.

Во Ангола, кралската двојка ќе се сретне со проблемот со подземните рудници. Оваа тема беше иницирана од Дијана откако таа ја посети земјата во 1997 година.

Мината година, Хари, исто така, отпатува за Африка каде што ги запозна децата на неговата организација во Лесото, која се наоѓа во јужниот дел на континентот. Пет месеци подоцна тој ја посети Замбија за поддршка и разговор за важноста на образованието и технолошкиот напредок за младите девојки.

Кралското семејство не престанува да патува и малку учи за проблемите на државите. Претходно оваа година, тие го посетија Мароко, каде што научија за напорите што се вложуваат таму за еднаквост меѓу учениците и терапијата што им помага на децата да се справат со проблемите со менталното здравје.

Се‘ уште не е јасно дали патувањето во Африка ќе биде за тројцата, или малиот Арчи ќе остане во Велика Британија.