Мбапе ќе добие 90 милиони евра од ПСЖ доколку не го напушти клубот на лето


Напаѓачот на ПСЖ, Килијан Мбапе ќе добие бонус од 90 милиони евра доколку не го напушти клубот ова лето, објави RMC Sport.

Дваесет и четиригодишниот Французин е незадоволен од начинот на кој клубот настапи на пазарот минатото лето. Ова се однесува на оние кои дојдоа во тимот, и оние кои го напуштија. Мбапе го изнервира и тоа што ПСЖ не му го исплати бонусот пред почетокот на сезоната.

Претходно се дозна дека напаѓачот нема да ја искористи опцијата што му овозможува да го продолжи договорот со парижаните до крајот на јуни 2025 година. Можноста за активирање на оваа опција ќе остане кај играчот до крајот на јули 2023 година.

Мбапе е во ПСЖ од август 2017 година. Во сезоната 2022/23 тој постигна 40 гола и девет асистенции на 41 натпревар за тимот во сите натпреварувања.