Матео Салвини во летна кампања по плажите

Рим – Во август, Италијанците имаат тенденција да го напуштат градот и да се упатат кон плажа – и Матео Салвини не е исклучок.

Лидерот на екстремнодесничарската Лига и министер за внатрешни работи е забележан како се одмора од внатрешните судири во коалициската влада во своето омилено одморалиште, плажата „Папете“ на северната јадранска ривиера – правејќи селфи, пиејќи мохито и пуштајќи музика.

Но, тој не е на одмор – добро, не баш.

Додека е на пауза, успеа да одржи митинг и неколку прес-конференции за да ги нападне Брисел и неговите партнери од коалицијата Пет ѕвезди; да го навредува репортерот кој го снимал својот тинејџерски син како вози во полициски џет-ски и да се кара во ромската заедница во телевизиско интервју откако една жена која живее во камп во Милано рече дека заслужува куршум во глава.

Од стапувањето на должноста минатата година, Салвини остана во режим на постојана кампања. Критичарите велат дека тој поминува повеќе време во митинзи и телевизиски емисии отколку во канцеларија, но се чини дека неговата стратегија се исплаќа: за Лигата сега би гласале 38 отсто луѓе, повеќе од двојно од резултатите на изборите во 2018 година.

И неговата кампања за одмор се покажа толку успешна што планира да ја реплицира на југот на Италија, со надеж дека ќе ја консолидира својата гласачка база пред потенцијалните предвремени избори, бидејќи коалицијата Лига-Пет ѕвезди е сè покревка.

Откако парламентот официјално ќе замине на одмор подоцна оваа недела, Салвини – кој исто така е еден од двата вицепремиери на Италија – ќе ја започне својата турнеја низ плажите во Анцио, 60 километри јужно од Рим. Потоа се очекува да патува во регионите Абруцо, Пулј, Калабрија и Сицилија.

Тактиката за одмор на Салвини го потхранува неговиот имиџ на обичен човек, кој – заедно со неговата огнена реторика – го приближи кај многу италијански гласачи.

„Никогаш не сум гласал за Лигата, но тоа ќе го направам следниот пат. Салвини е единствениот политичар што разговара и се однесува како и ние“, вели Марко Кодањоне, 35-годишен работник во фабрика, кој планира да присуствува на свирка на министерот за внатрешни работи во малиот град на плажата Абрузан, Фосакесија, во четвртокот вечер.

Салвини работи напорно за да ја зголеми својата поддршка во јужните делови на Италија. Неговата партија, порано позната како Северна лига, го изгради својот ран успех со напади на „корумпираниот“ југ на Италија и останува попопуларна на северот на земјата.

И покрај тоа што на неговата партија ѝ оди добро во анкетите на национално ниво, многу јужњаци остануваат претпазливи за Лигата и се сомневаат во вистинските намери на партијата.

„Следниот пат кога ќе гласам, нема да ги заборавам неговите навреди, ниту неговите планови за регионална автономија“, рече Доменико Бјанконе, 68-годишник од Калабрија.

Бјанконе мислеше на основното ветување во кампањата од страна на Лигата за давање поголема автономија на северните региони во однос на трошење на нивните даночни приходи и одлучување за нивната политика за здравство и образование. Политиката за автономија е отфрлена од Пет ѕвезди и од премиерот Џузепе Конте, како и од јужните гласачи, кои Салвини се надева дека ќе ги придобие.

Италијанската опозиција, пак, ја критикуваше предизборната кампања на Салвини.

Пјеро де Лука, пратеник на Демократската партија, рече: „Наместо да се фокусираме на теми како што е [стагнирачкиот] раст, огромната поделеност меѓу северот и југот, разговори со [новоизбраниот претседател на Европската комисија] Урсула фон дер Лајен, за да се обезбеди важно портфолио за земјата, министерот за внатрешни работи попрво би одел на одмор“. (Политико)