Масовните оружени напади поттикнаа политичка дебата во САД

Двата масовни оружени напада во САД, во кои за 24 часа се убиени 29 лица, ја поттикнаа политичката дебата во земјата за контрола на оружјето, а некои демократски претседателски кандидати го обвинија шефот на државата Доналд Трамп за предизвикување расни поделби, а пак тој порача дека „омразата нема место во САД“.

Нападот во Ел Пасо влијаеше на кампањата за следните претседателски избори, а повеќето кандидати на демократите го повторија апелот за построга контрола на оружјето, додека некои ги поврзуваат нападите со расниот национализам и идејата за супериорност на белата раса, како и ксенофобичната политика во САД.

Неколкумина претседателски кандидати сметаат дека Трамп е индиректно виновен за ситуацијата.

– Доналд Трамп е одговорен за ова, бидејќи предизвикува страв, омраза и нетрпеливост, изјави сенаторот Кори Букер.

Шефот на кабинет на Белата куќа, Мик Малвини ги отфрли наводите на демократите и за нападите ги обвини „болните“ поединци.

– Нема корист некој да се обидува од ова да направи политичко прашање. Ова е социјално прашање и како такво треба да се реши, истакна Малвини.

Од друга страна, за демократскиот претседателски кандидат Бет О’Рурки ова е лична работа. На прашањето на Си Ен Ен дали верува дека Трамп е бел националист, тој одговорил: „Да. Тој е расист и го охрабрува расизмот во земјата“.

Со тоа се согласил и сенаторот Берни Сандерс, кој истакнал дека се укажува оти САД има претседател кој е расист, ксенофоб и кој кокетира со идејата за супериорност на белата раса.

Иванка Трамп на Твитер напиша дека „идејата за супериорност на белата раса, како и сите други форми на тероризам, е зло кое мора да се уништи“.

– Не можеме да го решиме проблемот ако одбиваме да го именуваме: идејата за супериорност на белата раса, идеологија која ја охрабрува претседателот, кој пали оган на омраза и на белите националисти им испраќа порака за поддршка, вели поранешниот потпретседател на САД и демократски кандидат за претседател Џо Бајден.