Марија Захарова со одговор по обвинението дека Русија украла американска технологија

„Ќе биде интересно да се пресмета колку и каква технологија украде САД од целиот свет. Ќе се позанимавам со тоа во моето слободно време. Испратете ми интересни историски факти и тековни податоци – ќе ги сумираме”, напиша таа денеска на Фејсбук, како одговор на тврдењето на американскиот советник за национална безбедност Џон Болтон дека Русија дека прави хиперсонични ракети засновани врз „украдена американска воена технологија“.

– Но, ако Џон Болтон зборува за кражба, ќе потсетам дека Вашингтон ги украде зградите на Генералниот конзулат на Русија и резиденцијата на генералниот конзул во Сан Франциско, руската трговска мисија во Вашингтон, резиденцијата на генералниот конзул на Русија во Сиетл, како и две руски дипломатски институции во Мериленд и Newујорк, Ја пренесува ТАСС изјавата на Захарова. – Но, уште поважно, САД украдоа голем број руски државјани од трети земји. Или тоа не е кражба г-дин Болтон? Тогаш, вратете ги! напиша Захарова на Фејсбук.

Коментирајќи ја неодамнешната експлозија во воен објект во рускиот регион Архангелск, Болтон, во интервју за неколку американски медиуми, рече дека „тој инцидент покажува оти иако економијата на Русија е приближно со големина на Холандија, сепак троши доволно за одбрана не само да го модернизира својот нуклеарен арсенал, туку и за да изгради хиперсонични возила за летање, хиперсонични крстосувачки ракети – главно украдени од американската технологија“.