Мареј ќе го пропушти Дејвис купот


Британскиот тенисер Енди Мареј најави дека нема да учествува на Дејвис купот во ноември. Според него, конечната одлука ќе ја донесе капитенот на британската репрезентација Леон Смит.

„Дадов многу за Дејвис купот. Понекогаш играв на моја штета. Последен пат играв на крајот на 2019 година, кога имаше корон авирус. Се борев со него до септември следната година. Не чувствувам дека ќе играм. Се разбира, ова ќе зависи од Леон. Сепак, мислам дека не заслужувам да играм за овој тим.

Нори и Еванс имаа одлична година. Броди е меѓу првите 100. Покрај тоа, тие се одлични во двојки. Во моментов немам намера да играм во Дејвис купот. До крајот на годината ќе треба да се одморам и да го оставам телото да дише. Сакам да поминувам повеќе време со моето семејство, бидејќи не сум ги видел долго“, изјави Мареј за Би-би-си.

Мареј загуби од претставникот на Германија Александар Зверев во натпреварот од третото коло на Мастерс турнир во Индијан Велс (САД) со резултат 4:6 и 6:7 (4:7).