Манушев: Бугарија и Македонија ќе најдат решение

Сите исчекори за добрососедство се направени кога во Бугарија е на власт десницата, вели Ѓорѓи Спасов: премиерите Зоран Заев и Бојко Борисов (Фото: Б. Грданоски)

Премиерите на Бугарија и Северна Македонија, Бојко Борисов и Зоран Заев се убедени дека во следните денови ќе се изнајде решение за споровите меѓу двете земји, изјави претседателот на собранискиот Комитет за надворешна политика, адмирал Пламен Манушев, пренесува БГНЕС.

„Процесот е исклучително интензивен и се надевам дека овие работи ќе се случат во наредните денови. Премиерот Зоран Заев и нашиот премиер се убедени дека такво решение ќе се најде. Министерката за надворешни работи Екатерина Захариева го изрази ставот на Бугарија пред нивниот министер за надворешни работи. Цврсто сум уверен дека ќе најдеме решение за овој спор и процесот ќе почне “, рече тој.

Манушев вели дека е изненаден од вчерашната изјава на македонскиот премиер Зоран Заев, кој тврди дека барањата на Бугарија не се добрососедски, и се непријателски и неевропски.

„Веројатно тоа беше испровоцирано од разговорите што македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи ги имаше во Софија. Не знам зошто го рече тоа, но ние објавивме меморандум до сите европски институции, во кој кажуваме кои се нашите барања и црвени линии од кои не смее да се отстапи, а двете страни треба да најдат компромисно решение “, рече адмиралот.

„Никој не сака да бидеме пречка за европската интеграција на Северна Македонија, која е братска држава и братски народ“, додава претседателот на парламентарниот комитет за надворешна политика.

Адмиралот Манушев смета дека парламентите на двете земји исто така можат да помогнат во процесот на изнаоѓање решение.