Манчестер Сити верува дека има шанси да го донесе Меси

Пеп Гвардиола и Лионел Меси во 2011. Гвардиола сега е тренер на Манчестер Сити (Фото: ПА)

Манчестер Сити верува дека има шанси да Лионел Меси да потпише со нив откако напаѓачот ѝ кажа на Барселона дека сака да си замине.

Пеп Гвардиола беше менаџер на Меси во Барселона четири неверојатно успешни сезони од 2008-12 година и би сакал повторно да се соедини со 33-годишниот играч. Тој никогаш не очекувал Меси да го напушти „Камп Ноу“, но Сити, чиј главен извршен директор Феран Соријано и фудбалскиот директор Чики Бегиристаин исто така работеа во Барселона, ќе се обидат да обезбедат договор.

Разбирливо е дека Манчестер Сити мисли дека може да го добие Меси бесплатно или за релативно минимален трошок, а правната битка може да го утврди тоа. Тимот на Меси верува дека клаузулата во неговиот договор значи дека може да си замине без ништо, додека Барселона инсистира дека тој е обврзан со откупната клаузула од 700 милиони евра.

Спортскиот директор Рамон Планес во средата инсистираше на тоа дека Барселона сака да изгради тим околу Меси.

Говорејќи на официјалното соопштување на потпишувањето на Франциско Тринкао за 31 милион евра, Планес рече: „Ние не размислуваме за какво било заминување, бидејќи она што сакаме е да остане Меси. Имаме огромна почит кон Лео Меси. Барса и Лео се како брак, каде и двајцата толку многу си подарија еден на друг и им донесоа толку многу радост на навивачите“.

Во вторникот вечерта неколку стотици навивачи на Барселона се собраа пред „Камп Ноу“ извикувајќи Меси да остане и за оставката на претседателот на клубот, Жозеп Марија Бартомеу, која нема намера да се повлекува во моментов.

Сити нема да биде сам во обидот да потпише со Меси, чија плата се смета дека е околу 500.000 фунти неделно. Парис Сен Жермен се очекува да биде меѓу другите заинтересирани клубови.