Манчестер Сити го освои ФА Купот (видео)

Фудбалерите на Манчестер Сити го освоија ФА Купот победувајќи го најголемиот ривал Манчестер Јунајтед – 2:1 (1:1).

Во вистински спектакл на Вембли, избраниците на Пеп Гвардиола ја додадоа титулата во Премиер лигата на трофејот на најстарото натпреварување во светот, комплетирајќи ја двојната круна.

И не завршуваат тука, бидејќи на 10 јуни во Истанбул против Интер ќе се борат за „тројката“ во финалето на Лигата на шампионите.

Најбрз гол во историјата на финалето на ФА Купот

Овој натпревар ќе остане запаметен по најбрзиот гол во историјата на финалето на ФА Купот, бидејќи Илкај Гундоган прекрасно ја погоди мрежата во 12. (или 13.) секунда од натпреварот.

Сите на стадионот беа шокирани, бидејќи многумина не се ни сместија, а Сити веќе имаше предност.

Најшокирани беа фудбалерите на Манчестер Јунајтед на кои им требаше малку време да се опорават од „ладниот туш“.

Главно и двата тима продолжија да се закануваат од далечина, а потоа „црвените ѓаволи“ успеаја да израмнат по половина час игра.

Ван Бисак од никаде го погоди прстите на Џек Грилиш, а по ВАР асистенција судијата Пол Тиерни покажа на „белата точка“.

Многу сигурен од 11 метри беше Бруно Фернандеш.

Во вториот дел  тргнаа од почеток.

Повторно почетокот на полувремето му припадна на Манчестер Сити, повторно херој беше капитенот Илкај Гундоган и повторно постигна гол од волеј.

Овој пат не ја фати топката „чисто“ како во 12. секунда, но беше доволно уште еднаш да го совлада Де Хеа и како што се испостави да го реши ова финале.

Сити покажа дека созреа како тим, и успеа да го „затвори“ натпреварот со прилично сигурна игра, дозволувајќи му на Јунајтед уште само две можности за продолженија.

Најпрвин младиот Гарначо се избори за тоа во 72. минута кога упати кон подалечниот агол и промаши за еден сантиметар.

Последната вистинска шанса беше забележана во втората минута од судиското надополнување, затоа што тогаш Ван Бисака ја погоди гредата, а Мек Томинај наместо во мрежата го упати отфрлањето над голот.